| | |

Styl życia i dieta w nadciśnieniu tętniczym.

Styl życia, który na co dzień prowadzimy często jest niewłaściwy, przez co nasz organizm zaczyna chorować. Zdiagnozowanie nadciśnienia tętniczego jest dla nas informacją, której nie powinniśmy zbagatelizować. Rozpoczynając leczenie poza przyjmowaniem leków, powinniśmy również zmienić dotychczasowy styl życia. Składa się na to odpowiedni sposób żywienia oraz aktywność fizyczna. Jak powinniśmy się odżywiać? Na co zwrócić uwagę?

Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia tętniczego.

  • Redukcja masy ciała.

To pierwszy element układanki, od którego powinniśmy zacząć. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, aby wskaźnik BMI oscylował w przedziale 23-25 kg/m2. Nawet niewielka redukcja kilogramów korzystnie wpływa na wartości ciśnienia tętniczego krwi. Podstawą w tym wypadku jest dokładne oszacowanie zapotrzebowania energetycznego danej osoby i wprowadzenie delikatnej diety odchudzającej, opartej o ujemny bilans kaloryczny. Deficyt kaloryczny powinien mieścić się w przedziale 500 – 1000 kcal, co pozwoli na redukcję masy ciała o 0,5 do 1 kg w tygodniu.

  • Dieta.

Pierwszym składnikiem, który podlega ograniczeniu w przypadku nadciśnienia to sól. Dziennie nie powinno się przekraczać 5 g soli (1 łyżeczka). Zabronione jest wówczas sięganie po słone przekąski, wędzone produkty, gotowe dania, a także chipsy, paluszki, krakersy itp.

Składnik, o którym koniecznie powinniśmy pamiętać to potas. Badania pokazują, że jego niedobór może mieć podobne skutki co nadmiar sodu, dlatego zaleca się wprowadzenie do diety produkty, które są jego źródłem, czyli ziemniaki, pomidory, banany, nasiona roślin strączkowych oraz ryby.

Niedobór wapnia także może sprzyjać gorszym wynikom, dlatego zaleca się włączenie do diety mleka i jego przetworów, które są podstawowym źródłem tego składnika. W przypadku ich nietolerancji warto sięgnąć po produkty, które także zawierają wapń w większej ilości. Mowa tu o nasionach roślin strączkowych, rybach, a także napojach roślinnych, wzbogaconych w ten składnik. Poza tym ryby, a także oliwa oraz orzechy dostarczają korzystne kwasy tłuszczowe (omega – 3 i 6), które wykazują korzystny wpływ na układ sercowo – naczyniowy.

Na uwagę zasługuje również magnez, ponieważ wpływa korzystnie na samopoczucie pacjentów. Znajdziemy go przede wszystkim w zielonych warzywach, produktach zbożowych, a także wodzie mineralnej.

  • Aktywność fizyczna.

Ruch jest bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia. Włączenie aktywności fizycznej może obniżyć poziom ciśnienia od kilku do kilkunastu jednostek, dlatego warto pamiętać o niej regularnie. Większa ilość aktywności pomaga nam także obniżyć masę ciała, zredukować stres, a także zapobiega wystąpieniu innych chorób układu sercowo – naczyniowego. Zaleca się minimum 30 minut dziennie spaceru, pływania czy jazdy na rowerze.

  • Rezygnacja z używek.

Niestety, ale nałogi w postaci palenia papierosów czy częstego sięgania po alkohol nie sprzyjają poprawie stanu zdrowia. Same w sobie często predysponują do rozwoju chorób, dlatego zaleca się całkowitą rezygnację z ich stosowania.

Podsumowując, leczenie nadciśnienia wymaga skojarzonego działania. Włączenie farmakologii pomaga poprawić stan zdrowia, jednak dopiero w połączeniu ze zmianą stylu życia możemy osiągnąć zadowalające efekty. Normalizacja masy ciała, ograniczenie soli w żywieniu, rezygnacja z używek, a także dbałość o regularną aktywność fizyczną może pomóc zatrzymać chorobę i uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *