| |

Czy niedoczynność tarczycy wpływa na efekty treningowe?

Niedoczynność tarczycy wiąże się ze spadkiem podstawowej przemiany materii. Zmęczenie, tendencja do tycia i apatia, nie zachęcają do ćwiczeń. Warto zaznaczyć, że tę chorobę należy leczyć kompleksowo. Leczenie farmakologiczne połączone z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną może przynieść dobre efekty. Trzeba tylko wiedzieć jaki trening wybrać, aby pomógł, a nie zaszkodził.

Nie bój się ćwiczyć!

Aktywność fizyczna zwiększa metabolizm, ale bardzo ważne jest, by była ona odpowiednia. Na osiągane efekty ma wpływ wiek, płeć, a także rodzaj i długość treningu. Przede wszystkim intensywność ćwiczeń powinna być umiarkowana i mieścić się na poziomie 70% tętna maksymalnego. Jak pokazują badania, pomaga to zmniejszyć poziomy hormonów. Ten model sprawdza się dużo lepiej niż ciężkie, codzienne ćwiczenia, które mogą doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, wyrzutu kortyzolu i w efekcie wzrostu masy ciała. Przy bardzo intensywnych treningach czas regeneracji powinien być dłuższy, by nie doprowadzać do nadmiernego przeciążenia organizmu.

Jakie ćwiczenia można wykonywać?

  • Joga – pomaga się wyciszyć, odstresować i dodatkowo rozciągnąć mięśnie.
  • Basen – woda bardzo dobrze działa na organizm. Jeśli nie przepadasz za samym pływaniem, spróbuj aqua aerobicu.
  • Zajęcia na siłowni – często w grupie jesteśmy bardziej zmobilizowani, niż ćwicząc samodzielnie. Pamiętaj jednak, by nie wybierać ćwiczeń o bardzo dużej intensywności. Zawsze możesz skonsultować się z doświadczonym trenerem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie ćwiczenia.
  • Taniec – to również bardzo fajna forma aktywności, która uczy, a jednocześnie wymaga ruchu. Śmiało możesz poszukać czegoś dla siebie.

Spontaniczna aktywność też jest ważna.

Z uwagi na obniżony metabolizm, poza stałymi treningami warto zadbać o aktywność spontaniczną. Co to znaczy? A mianowicie to, że:

  • zamiast jechać do pracy samochodem/autobusem możesz jechać rowerem (oczywiście, jeśli nie są to dziesiątki kilometrów) lub wysiąść przystanek wcześniej;

  • chodzenie po schodach lepiej spala kalorie, niż jeżdżenie windą;

  • ustalając dzienny limit kroków, np. 10000, również możesz poprawić swoją aktywność. Obecnie liczenie kroków jest proste. Wystarczy mieć przy sobie telefon z aplikacją lub opaskę sportową.

Podsumowując, przy niedoczynności tarczycy można żyć normalnie. Odpowiednia farmakoterapia, zdrowa dieta i dostosowana aktywność fizyczna pomaga poprawić stan zdrowia.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *