Badania profilaktyczne, które warto wykonać raz w roku.

Od lat wiemy, że profilaktyka jest istotną częścią zachowania zdrowia. Dzięki niej możemy uchronić się przed wieloma chorobami lub wykryć we wczesnym stadium, że coś w organizmie dzieje się nie tak. Warto raz w roku wykonać komplet badań, które pomogą nam ocenić, czy wszystko jest w porządku. Jakie badania należą do podstawowych?

Najczęstszym powodem, przez który nie wykonujemy badań, jest brak odpowiedniej wiedzy. Z tego artykułu dowiesz się jakie badania warto wykonać i czego możesz się z nich dowiedzieć.

1. Morfologia krwi z rozmazem

Z niej dowiesz się, jaka jest ogólna kondycja organizmu. Oznaczając poszczególne parametry krwi, można ocenić czy nie brakuje ważnych witamin i minerałów, czy ilość krwinek jest odpowiednia, a także określić czy hemoglobina może efektywnie transportować tlen. Z morfologii można wywnioskować, czy nie mamy problemu z niedokrwistością, stanem zapalnym czy innymi zaburzeniami, które wymagają dalszej diagnostyki. Nieprawidłowa morfologia może obniżać wydolność organizmu, pogarszać samopoczucie oraz zwiększać ryzyko zakażeń wirusowych i bakteryjnych.

2. Badanie ogólne moczu.

Podobnie jak morfologia mieści się ono w zakresie badań podstawowych. Profilaktycznie należy je wykonywać co 2-3 lata, a osoby powyżej 55 roku życia co roku. Z niego możemy dowiedzieć się, czy ciężar moczu i jego pH są odpowiednie, a także czy nie obserwuje się elementów, które nie powinny się tam znaleźć, t.j.: glukoza, białko czy bakterie. Interpretacja wyniku umożliwia wykrycie we wczesnej fazie chorób nerek czy dróg moczowych.

3. Glukoza

Bardzo ważny parametr, który również warto profilaktycznie badać, zwłaszcza gdy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Co roku takie badania powinny wykonać osoby, które:

  • mają nadwagę lub otyłość oraz jeżeli u krewnych (rodzic, rodzeństwo) wykryta została cukrzyca

  • chorujące na nadciśnienie tętnicze

  • z dyslipidemią i chorobami serca.

W tych grupach znajdziemy także kobiety z zespołem policystycznych jajników, ciężarne z cukrzycą ciążową oraz te, których dziecko urodziło się z masą powyżej 4 kg. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na szybką diagnostykę i wdrożenie działań poprawiających jakość życia i hamujących rozwój choroby.

4. Badania tarczycy

To kolejne „must to have”, które należy profilaktycznie sprawdzać. Zwłaszcza kobiety powinny zwrócić na ten narząd większą uwagę, gdyż wiele zaburzeń w organizmie może być spowodowana nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju, problem z redukcją masy ciała, apatia i senność, problemy z miesiączkami – to wszystko może wynikać z nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy. Poleca się, aby wykonując badanie tarczycy oznaczać stężenie TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty – TPO oraz anty – TG, które pomogą określić, czy nie mamy problemu z nadczynnością, niedoczynnością czy też chorobą Hashimoto.

5. Lipidogram

W grupie badań profilaktycznych znajdziemy również stężenie cholesterolu ogółem, cholesterolu frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydy. Nieprawidłowości w tych parametrach mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie narządów. Dzięki nim możemy oszacować, czy jesteśmy w grupie ryzyka chorób sercowo – naczyniowych. Zaleca się, aby powyżej 25 roku życia wykonywać takie oznaczenie raz na 5 lat, a u osób powyżej 50 roku życia maksymalnie co 2 lata.

Podsumowując, wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne. Kontrola poszczególnych parametrów umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości i podjęcie działań, mających na celu ochronę zdrowia. Wszystkie wykonane wyniki badań zawsze powinien zobaczyć lekarz, gdyż tylko specjalista na podstawie badań oraz oceny samopoczucia pacjenta, jest w stanie dobrze ocenić stan zdrowia.

Treningi personalne, plany dietetyczne, plany treningowe, prowadzenie online – kontak@trenerpawel.pl

___________________

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *