|

Hipoglikemia reaktywna – co to takiego?

Cukrzyca, insulinooporność, a teraz hipoglikemia reaktywna. Okazuje się, że problemy z gospodarką węglowodanową to duży worek, który mieści w sobie wiele zaburzeń. Obecnie coraz częściej mówi się o hipoglikemii reaktywnej. Czym jest? Jakie są jej objawy? Jak ją zdiagnozować?

Hipoglikemia reaktywna – definicja.

To zaburzenie metaboliczne, które występuje po dużym spożyciu węglowodanów. Efektem tego jest szybki wzrost poziomu glukozy we krwi i duży wyrzut insuliny. Wynikiem tej nadprodukcji jest gwałtowny spadek cukru we krwi. Mimo że zaburzenie to coraz częściej jest diagnozowane, dalej nie zostało do końca poznane. Nie należy go jednak lekceważyć, ponieważ brak odpowiednich działań zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy.

Jakie są objawy hipoglikemii?

O hipoglikemii mówimy, gdy stężenie glukozy spada <70. Objawy, które możemy wówczas zaobserwować to:

  • drżenie rąk

  • zawroty głowy i osłabienie, a nawet utrata przytomności

  • tachykardia i rozdrażnienie

  • splątanie

  • wzmożona potliwość.

Oczywiście w przypadku obniżenia poziomu glukozy we krwi nie muszą wystąpić wszystkie objawy naraz. To często kwestia indywidualna.

Hipoglikemia reaktywna – diagnostyka.

Jeśli zaobserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy, nie należy ich bagatelizować. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego powinien skierować Cię na wykonanie testu obciążenia glukozą. Badanie to wykonuje się na czczo i trwa od 2 do 3 godzin. Na początku pobiera się krew, aby sprawdzić, jaki jest poziom glukozy. Następnie wypija się roztwór glukozy, po czym co godzinę pobiera się krew, aby oznaczyć poziom glukozy we krwi. Jeśli stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie lub w ciągu kolejnych dwóch godzin spadnie poniżej ustalonych norm, może to świadczyć o hipoglikemii reaktywnej.

Po otrzymaniu wyników należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie konieczności skieruje Cię do diabetologa. Podstawą leczenia hipoglikemii reaktywnej jest prowadzenie zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety.

_____________

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *