| |

Indeks sytości – warto go znać! Cz II.

Będąc na diecie ostatnie czego chcemy to wieczne uczucie głodu. Dobrze zbilansowana i rozplanowana dieta, nie powinna się z nim wiązać. Z tego też powodu warto dokładnie wszystko przeanalizować, zwłaszcza gdy układamy dietę samodzielnie. Jakie produkty dadzą nam większą sytość? czego powinniśmy unikać?

Co wpływa na odczuwanie głodu i sytości?

Nie ma jednego czynnika, który odpowiada za to, jak bardzo odczuwamy sytość i głód. To skomplikowany mechanizm, który sterowany jest przez układ trawienny i mózg. Co więc wpływa na sytość?

  1. Kaloria vs porcja.

Sytość nie wiąże się z kalorycznością, a porcją zjadanego produktu. Po jedzeniu ściany żołądka ulegają rozszerzeniu, co daje sygnał, że właśnie się najedliśmy. Zjadając miskę warzyw, jesteśmy bardziej najedzeni, niż po zjedzeniu małego batonika.

  1. Smaczne vs mniej smaczne.

Smakowitość dań odgrywa tutaj także bardzo ważną rolę. Badania pokazują, że smaczne produkty sycą nas mniej, niż te, które oceniamy jako mało atrakcyjne pod względem smaku. Produkty, które mają większą zawartość cukru i tłuszczu wydają się nam smaczniejsze, niż te zawierające białko i błonnik. Podobną zależność zaobserwowano w przypadku porcji produktu i wody.

Tłuszcz jest dwukrotnie bardziej kaloryczny niż białka i tłuszcze, ale opóźnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu sytość po spożyciu produktów, które go zawierają, może być dłuższa. Jednak minusem jest to, że ich porcja jest niewielka i w małym stopniu wypełnia żołądek.

Analizując otrzymane wyniki, wyciągnięto wnioski:

Większą sytość dają produkty, które:

  • są bogate w białko, błonnik i wodę
  • mają większą porcję (bez związku z kalorycznością).

Niska sytość osiągana jest po zjedzeniu produktów, które mają:

  • dużą zawartość tłuszczów
  • dużą ilość cukrów prostych
  • przyjemny smak.

Podsumowując, aby nasza sytość była wyższa, planując dietę, powinniśmy skupić się na wybieraniu produktów, które mają wyższy indeks sytości. Nawet jeśli w trakcie odchudzania najdzie nas ochota na coś słodkiego, warto posiłkować się taką tabelą w wybraniu przekąski, która poza samą przyjemnością dostarczy nam odrobinę sytości. Dzięki temu taka przekąska nie zrujnuje naszej diety, a przynajmniej do kolejnego posiłku nie będzie nas męczył głód.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *