| | |

Kreatyna – suplement przyszłości, który warto znać.

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety, stosowanych w treningu. Ta popularność sprawiła, że na jej temat powstało bardzo wiele mitów. Czy w tym gąszczu informacji możemy znaleźć prawdziwe informacje? Kiedy kreatyna może nam pomóc, a kiedy zaszkodzić?  Przeanalizujmy to razem.

Kreatyna – definicja.

To związek, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Głównym miejscem, w którym jest zmagazynowana to mięśnie szkieletowe, ale w innych tkankach również możemy ją znaleźć. W skrócie można powiedzieć, że kreatyna jest źródłem energii, którą nasze mięśnie wykorzystują podczas aktywności fizycznej. Jednak jej zapasy nie są zbyt duże i dość szybko ulegają wyczerpaniu podczas krótkiej sesji treningowej.

Czy suplementacja kreatyną daje jakieś plusy?

Tak. Przede wszystkim obserwujemy większą wydajność mięśni podczas treningu. Głównie poleca się ją sportowcom wykonującym krótkie i jednocześnie intensywne treningi np. sprinty, podnoszenie ciężarów.

Badania pokazują, że suplementacja kreatyną może przyspieszyć regenerację mięśni po treningu, kontuzji lub nawet zapobiegać urazom.

Suplementacja kreatyny sprzyja także zwiększeniu beztłuszczowej masy ciała u osób regularnie ćwiczących. Niestety przyjmowanie kreatyny, ale bez treningów nie przynosi takich korzyści.

Kreatyna – dawkowanie.

Można ją przyjmować na dwa sposoby.

Pierwszy: przyjmowanie stałej dawki kreatyny dziennie, przeważnie około 3-5 g.

Drugi: tzw. ładowanie kreatyną, czyli suplementacja 5 g kreatyny cztery razy dziennie przez pięć dni, a następnie stosowanie dawki podtrzymującej od 3 do 5 g raz dziennie.

Oba sposoby dają takie same efekty, jedyna różnica to czas, w którym zobaczymy efekty, gdyż w przypadku ładowania są one szybsze.

Czy kreatyna może zaszkodzić naszemu zdrowiu?

Na ten moment badania pokazują, że suplementacja kreatyny w dawce do 30 g/dzień, nawet przez wiele lat jest bezpieczna. Nie zaleca się stosowania kreatyny jedynie u osób, które mają problemy z nerkami. Nadal prowadzone są badania nad jej szerszym wykorzystaniem, gdyż okazuje się, że może ona korzystnie wpływać nie tylko na mięśnie, ale również na pamięć.

Podsumowując, kreatyna jest bezpiecznym suplementem, polecanym w przypadku osób regularnie trenujących. Być może w przyszłości będziemy mogli wykorzystać ją również w celach profilaktycznych lub terapeutycznych, ale wymaga to dalszych badań.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *