|

Zespół jelita drażliwego – leczenie.

Bóle brzucha, wzdęcia, zmiany w rytmie wypróżnień – to trzy najczęstsze składowe wskazujące, że w naszych jelitach dzieje się coś niedobrego. Zwykle takie dolegliwości świadczą o występowaniu zespołu jelita drażliwego (IBS), który dotyka coraz większą liczbę ludzi. Niestety, jak na ten moment nie ma jeszcze skutecznego badania, które jasno pozwoliłoby na jego diagnozę. Zwykle rozpoznanie stawiane jest na podstawie badań, które nie potwierdzają innych chorób. Jak sobie z nim radzić? Czy istnieje jakiś skuteczny sposób leczenia?

Leczenie zespołu jelita drażliwego.

Do tej pory nie wynaleziono jednej, skutecznej terapii. Leczenie jest jedynie objawowe i służy poprawie jakości życia chorych. Warto w tym czasie zadbać o zdrowy styl życia, aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu. Objawy często zaostrzane są na skutek stresu, dlatego należy starać się obniżyć jego poziom lub popracować nad metodami radzenia sobie z nim.

Jaka dieta jest najlepsza przy w zespole jelita drażliwego?

Dieta powinna być zdrowa i zbilansowana. Należy unikać spożywania produktów, które nasilają wyżej wymienione dolegliwości. W postaci zaparciowej należy szczególną uwagę zwrócić na podaż błonnika rozpuszczalnego (babka jajowata, babka płesznik).

IBS bardzo często idzie w parze z SIBO, dlatego też warto rozważyć zastosowanie diety Low FODMAP, która pozwala na wyciszenie objawów i zregenerowanie jelit.

Czy w IBS można spożywać mleko i jego przetwory?

Duża część osób z IBS może mieć problemy z tolerancją laktozy, dlatego też jeśli produkty mleczna wyzwalają objawy, należy wybierać te pozbawione tego składnika. Doraźnie możemy wspierać się preparatami zawierającymi enzym laktazę, które dostępne są w aptece bez recepty. Jeśli mimo tej zmiany objawy dalej się pojawiają, najprawdopodobniej mamy do czynienia z alergią na białka mleka i należy przejść na dietę bezmleczną. Dobrą alternatywą są roślinne zamienniki produktów mlecznych.

Czy osoby cierpiące na IBS powinny stosować dietę bezglutenową?

Dieta bezglutenowa w świetle najnowszych badań nie jest rekomendowana, jeśli nie obserwujemy celiakii czy alergii na gluten.

Zadbaj o mikroflorę jelita.

W ostatnich latach dużo mówi się również o mikrobiocie jelitowej, jako jednym z elementów leczenia. Zaburzenia w jej składzie spowodowane infekcjami, przewlekłym leczeniem, stresem czy złym stylem życia mogą nasilać dolegliwości, dlatego zaleca się zwrócenie na nią większej uwagi. Stosowanie probiotyków lub fermentowanych produktów, może korzystnie wpływać na funkcjonowanie jelit, zmniejszając tym samym dolegliwości. Okazuje się, że stosowanie probiotyków może istotnie zmniejszyć wzdęcia, gazy i ból brzucha, jednak ważne jest, aby były one dobrze dobrane. Wśród badań dobre efekty obserwuje się w przypadku Lactobacillus plantarum 299v, Saccharomyces boulardi, Bifidobacterium infantis. Probiotyki powinny być zlecone przez lekarza, po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego.

Podsumowując, zespół jelita drażliwego jest jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie lekarza POZ. Etiopatogeneza nie została poznana. Wielu badaczy uważa, że powodem rozwoju IBS są zaburzenia w mikrobiocie jelitowej i to jej należy poświęcić więcej uwagi. Z uwagi na uporczywe dolegliwości stosuje się leczenia objawowe i niekiedy żywieniowe, aby poprawić komfort życia chorych. Z powodu braku przyczyny, nie istnieje jedno konkretne leczenie, a jedynie minimalizacja objawów i modyfikacja stylu życia.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *