|

Okresowy post – komu pomoże, a komu może zaszkodzić?

Okresowy post pomaga naszemu organizmowi uporać się z posiłkami, które zjemy w czasie okna żywieniowego. Pozostały czas poświęcamy na regenerację i oczyszczanie. Dzięki temu organizm lepiej radzi sobie ze stanami zapalnymi, o które obecnie wcale nie jest trudno. Obniżenie poziomu toksyn i zmniejszenie ilości wolnych rodników spowalnia procesy starzenia i degenerację organizmu. Czy każdy może czerpać z tego korzyści?

Kontynuujemy temat diety intermittent fasting. Czy taki model żywienia może przynieść korzyści?

Okresowy post – korzyści.

Jeśli unikamy fast – foodów, tłustych i niezdrowych przekąsek mamy szansę obniżyć trójglicerydy.

Taki sposób żywienia ma korzystny wpływ na wzrost poziomu hormonu wzrostu. Jego niski poziom sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha, która jak powszechnie wiadomo przez swoją czynność hormonalną jest niebezpieczna i sprzyja rozwojowi wielu chorób. Wysoki hormon wzrostu sprzyja dobrej kondycji fizycznej, co ułatwia także spalanie tkanki tłuszczowej, bez ryzyka ubytku mięśni. Dodatkowo obserwuje się korzystny wpływ na libido.

Specjaliści także przekonują, że okresowy post pozwala zaprogramować organizm od początku na prawidłowe tory. Wydaje się to korzystne w przypadku insulinooporności, kiedy to organizm nastawiony jest na odkładanie, a nie spalanie tkanki tłuszczowej. Prawdopodobnie kilkugodzinne głodówki pomagają ponownie uwrażliwić organizm na insulinę oraz leptynę – hormon odpowiedzialny za kontrolę apetytu i wykorzystanie odłożonej tkanki tłuszczowej w postaci energii. Poprawa wydzielania insuliny i leptyny korzystnie wpływa na hormon głodu – grelinę, która pozwala tym samym ograniczyć epizody przejadania się.

Komu taki model żywienia może się sprawdzić?

Osoby, u których ograniczanie porcji się nie sprawdziło, mogą być zadowolone z takiego schematu żywienia. Nie muszą koniecznie unikać konkretnych produktów, a jedynie pilnować okna żywieniowego, w którym należy jeść.  Można w tym czasie jeść kilka małych lub 2-3 większe posiłki, co niekiedy w przypadku pracy zmianowej, może ułatwić pilnowanie diety.

Kontrowersyjne wydaje się być pomijanie śniadania, które przez specjalistów żywienia uważane jest za najważniejszy posiłek dnia. W rzeczywistości jednak wiele osób zgłasza, że poranny posiłek jest dla nich problematyczny. Brak porannego głodu i zmuszanie się do jedzenia nierzadko obarczone jest bólem brzucha, nudnościami czy gorszym samopoczuciem, co może sugerować, że taki model żywienia nie jest złym wyborem.

Okresowy post – komu IF nie jest wskazany?

Oczywiście jak każda z diet, IF nie jest sposobem żywienia, który powinien być stosowany u wszystkich. Osoby intensywnie trenujące, ciężko pracujące fizycznie, kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać tego modelu żywienia. Podobnie diabetycy, którzy są leczeni insuliną oraz osoby mające problem z wątrobą i nerkami. Kolejna grupa, to osoby z chorą tarczycą. Zmiany w żywieniu nie są obojętne dla naszej gospodarki hormonalnej, dlatego jeśli ktoś boryka się z nimi przed rozpoczęciem takiej diety powinien skonsultować się z lekarzem.

Uważaj na pułapki.

Okresowe posty jest obarczony restrykcjami, co może sprzyjać pewnym pułapkom. Kilkugodzinna przerwa w jedzeniu i wzmożony głód, będzie prowokował nas do sięgnięcia po „niezdrowe” produkty, gdyż wygłodzony organizm domaga się cukru jako źródła energii oraz tłuszczu, jako polepszacza smaku i sytości. To zwykle może wystąpić w początkowych dniach diety, zwłaszcza u osób, które często podjadały. Zwolennicy IF polecają, by zacząć od 12 godzinnych postów, a następnie po adaptacji przesuwać czas na 14 godzin, a dopiero finalnie na 16. Dobrym sposobem wydaje się wsłuchanie we własny organizm i ustalenie okna żywieniowego w momentach największego głodu.

Podsumowując, ten model żywienia ma zwolenników i przeciwników. Każda dieta, która obarczona jest restrykcjami, może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm zwłaszcza, gdy spożywane produkty są niezdrowe. Kiedy przechodzimy na dietę myślimy głównie o zredukowaniu masy ciała, ale pamiętajcie, że to musi odbywać się w zdrowy sposób, inaczej możemy wyrządzić sobie więcej szkody. Jeśli chcecie spróbować diety IF, zachęcamy do przetestowania naszego przykładowego jadłospisu uwzględniającego wariant pierwszy, czyli 16/8.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *