|

Dieta Paleo – zalety i kontrowersje.

Dieta paleo z nazwy brzmi tajemniczo. W rzeczywistości jest to sposób odżywiania, który bazuje na spożywaniu produktów nieprzetworzonych. Może nieco przypominać jadłospis naszych przodków, żyjących w erze kamiennej. Jaki ma wpływ na zdrowie?

Dokładniej zasady tej diety omówione zostały we wcześniejszym artykule, do którego zostawiam link:https://www.trenerpawel.pl/dieta-paleo-zasady-i-produkty/

Dieta paleo – komu jest polecana?

Z uwagi na pewne restrykcje, niektórzy zalecają stosowanie jej w pewnych schorzeniach. Natomiast warto zaznaczyć, że nie jest to dieta odchudzająca, ponieważ jej założenia nie narzucają liczenia kalorii. Jednak z uwagi na ograniczenie w spożyciu pewnych produktów, możemy zaobserwować redukcję masy ciała. Zwolennicy tego sposobu żywienia twierdzą, że może być pomocna w chorobach lub zaburzeniach takich jak:

  • cukrzyca

  • insulinooporność

  • hiperlipidemia

  • refluks.

Dieta paleo – wady i kontrowersje.

Każda dieta eliminacyjna gromadzi zwolenników i przeciwników. Niestety często w parze z korzyściami, niesie za sobą wiele kontrowersji i zagrożeń.

Po pierwsze ludzie, którzy stosowali taką dietę w epoce kamienia, żyli w zupełnie innym środowisku niż my obecnie. Może i cieszyli się zdrowiem, ale średnia długość życia oscylowała między 30 a 40 roku życia. W ciągu dnia byli też bardziej aktywni, a stres czy zanieczyszczone powietrze były im obce.

Po drugie eliminacja produktów zbożowych, które w tradycyjnym modelu żywienia są głównym źródłem energii jest niewskazane, z uwagi na ryzyko wielu niedoborów. Należy pamiętać, że produkty zbożowe dostarczają nam witaminy z grupy B, a także błonnik, którego przy spożyciu samych owoców czy warzyw może być jednak za mało. Konsekwencją tego mogą być więc problemy z niedoborami pokarmowymi, a także zaparcia.

Jednak nie możemy powiedzieć, że taki model żywienia nie ma zalet. Wykluczenie spożycia wysoko przetworzonej żywności i fast foodów, które dostarczają w nadmiarze cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych, wykazuje pozytywny wpływ na organizm. Z uwagi na dużą obecność mięsa i jego przetworów, dostarczamy organizmowi wiele cennych składników odżywczych, m.in. żelaza, które z produktów odzwierzęcych wchłania się najlepiej. Poza tym w produktach zbożowych znajdują się substancje, które nie zawsze są dobrze tolerowane przez organizm. Ich wykluczenie przynosi ulgę, stąd też po stosowaniu diety Paleo możemy zaobserwować poprawę samopoczucia. Warto zaznaczyć, że jest to dieta bezglutenowa, dlatego mogą ją stosować osoby z alergią lub nietolerancją tego składnika.

Kto powinien unikać tego modelu żywienia?

Na pewno osoby, które zmagają się z chorobą lub chorobami układu krążenia, niewydolnością nerek i wątroby. Stosując ten model żywienia, dostarczamy dużych ilości białka i tłuszczów odzwierzęcych, które powinny być ograniczone w tych chorobach. Warto jednak pamiętać, że każdą dietę eliminacyjną (Paleo również) przed zastosowaniem, powinniśmy skonsultować z dietetykiem.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *