Grzaniec – czy alkohol na ciepło jest zdrowy?

Grzaniec to popularny napój, który pomaga nam się rozgrzać w chłodniejsze wieczory. Jesień to czas, w którym często tęsknimy za ciepłym, letnim podmuchem wiatru i chętnie wracamy do niego, sięgając po rozgrzewające napoje. Jednak, które z nich są warte uwagi? Czy picie ich jest dla nas zdrowe i bezpieczne?

Grzaniec – jak go przygotować?

Alkohol, który jest bazą grzańca to czerwone wino, ale równie często wykorzystuje się piwo. Jednak to dodatki czynią ten napój prawdziwie pysznym i rozgrzewającym. Podstawowe dodatki do grzańca to:

  • goździki – niepowtarzalny aromat i lekko ostry smak przypomina nam o nadejściu nieco chłodniejszej pory roku. Przyjemnie rozgrzewa i „drapie” w gardło.
  • cytrusy (najczęściej pomarańcze) dodają niepowtarzalnej owocowej nuty, wydobywając smak wina/piwa
  • cynamon jest niezastąpioną przyprawą, gdyż tylko on potrafi nadać ostrości i słodyczy zarazem
  • miód – niezastąpiony dodatek do napoju dla osób, które preferują słodsze napoje.

Czy grzaniec jest zdrowy i bezpieczny?

Odpowiedź na to pytanie musi być bardziej złożona. Należy pamiętać, że bazą typowego grzańca, jest alkohol. Spożywany w nadmiarze nigdy nie będzie korzystnie wpływał na nasze zdrowie. Zbyt częste spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko śmierci, a także chorób cywilizacyjnych t.j. cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Na dodatek zarówno wino, jak i piwo, to napoje dość kaloryczne, co może przyczynić się do wzrostu masy ciała. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Alkohol pity w nadmiarze może przyczynić się do marskości wątroby (to ona przede wszystkim musi zadbać o rozłożenie go do formy umożliwiającej wydalenie go z naszego organizmu) oraz uzależnienia. Badania donoszą, że alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji.

Czy to znaczy, że lepiej nie sięgać po takie trunki?

Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale w rozsądnych ilościach. Dawki alkoholu uznane za bezpieczne to:

  • 1-1,5 szklanki dziennie u kobiet
  • 1-2 szklanki dziennie u mężczyzn.

Spożycie alkoholu ma więcej wad niż zalet, dlatego warto umiarkowanie po niego sięgać. Mimo tego, że ustalono bezpieczne dawki dzienne, to pamiętajmy, że jest to trunek, od którego łatwo się uzależnić, dlatego lepiej sięgać po niego okazjonalnie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *