| | |

Medytacja i jej wpływ na zdrowie.

Medytacja jest bardzo pomocna, jeśli chcemy złapać oddech i ukoić emocje. Stres jest zmorą obecnych czasów. Szybkie tempo życia, nauka, wymagająca praca i wspinanie się po szczeblach kariery bardzo często obciąża naszą psychikę. Zmęczenie dopada nas coraz częściej, a obowiązki zaczynają nas przerastać, wobec czego czujemy się sfrustrowani. Mamy problemy z koncentracją, snem, co odbija się na naszym samopoczuciu. Przewlekłe przygnębienie i smutek to tylko krok od poważniejszych chorób, np. depresji. Jak pokazują badania, medytacja jest rewelacyjnym sposobem na radzenie sobie ze stresem.

Medytacja – jak wpływa na organizm?

Medytacja rewelacyjnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Liczne prace badawcze pokazują, że dzięki medytacji możemy poprawić swoją koncentrację i sprawność umysłową, obniżyć stres, a nawet poprawić sobie humor. To jednak tylko jedne z najczęściej wymienianych korzyści. Co jeszcze możemy zaobserwować podczas regularnych sesji?

Medytacja obniża poziom kortyzolu.

Kortyzol, inaczej hormon stresu, jest hormonem naturalnie produkowanym przez nadnercza. Bierze udział w metabolizmie organizmu. Pomaga regulować poziom glukozy we krwi, a także ciśnienie tętnicze. Gdy jest produkowany w nadmiarze, możemy zaobserwować u siebie zmienność nastrojów, wzrost masy ciała, drażliwość, a nawet bezsenność. Badania prowadzone na studentach w Tajlandii w 2013 roku pokazały, że regularna medytacja może obniżać poziom kortyzolu o kilkadziesiąt jednostek. Podobne badanie przeprowadzone na indyjskim Uniwersytecie Maharishiego również pokazały, że regularna medytacja pomaga obniżyć poziom tego hormonu.

Wspomaganie leczenia nadciśnienia krwi.

Wiele badań wskazuje, że regularna medytacja może zapobiegać, jak również wspomagać leczenie nadciśnienia tętniczego krwi. W 2008 roku na Uniwersytecie Kentucky dokonano przeglądu badań naukowych dotyczących medytacji i zaobserwowano, że pomagała ona obniżyć ciśnienie krwi. Niestety dokładny mechanizm tego zjawiska nie jest znany, ale prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ medytacja redukuje napięcie psychiczne, fizyczne oraz wydzielanie kortyzolu.

Spowalnia proces starzenia.

Jeśli chcesz być długo młody, regularnie oddawaj się medytacji. Badania prowadzone w 2010 roku przez naukowców z University of California pokazują, że medytacja może spowalniać proces starzenia się komórek. U osób, które brały udział w badaniu, zaobserwowano lepsze samopoczucie, mniejszą podatność na negatywne emocji, a także trzykrotnie większą aktywność telomerazy. Telomeraza jest enzymem odpowiadającym za ochronę telomerów (struktury obecne na zakończeniach chromosomów). Każdy podział komórki powoduje skrócenie telomerów. W wyniku tego zjawiska ich długość maleje, aż w końcu stają się na tyle krótkie, że obumierają. Oznacza to, że im więcej jest telomerazy, tym większa ochrona komórki, co w efekcie przedłuża jej żywotność.

Medytacja Zmniejszenie odczuwania bólu.

Naukowcy z Wake Forest School of medicine (USA) w 2016 roku opublikowali pracę dotyczącą wpływu medytacji na odczuwanie bólu. Journal of Neuroscience opublikowali wyniki tych badań, które pokazały, że wystarczyło kilka dni medytacji trwającej 20 minut, aby efektywnie zmniejszyć odczuwanie bólu przez badanych. Daje to pewną nadzieję na wykorzystanie medytacji, jako jedna z metod leczenia bólu u pacjentów, którzy regularnie go odczuwają.

Podsumowując, medytacja bardzo korzystnie wpływa na organizm. Wszelkie badania prowadzone na jej temat dowodzą, że niesie ona za sobą wiele pozytywnych efektów, dlatego też warto włączyć ją do swojej codziennej rutyny.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *