Woda – jaką najlepiej wybrać? Czy pomaga w odchudzaniu?

Woda jest ważna dla naszego organizmu, wiemy wszyscy. Jest jego ważnym składnikiem, dlatego nie powinniśmy o niej zapominać. Warto jednak zaznaczyć, że woda, wodzie nierówna i bardzo ważne jest. jaką wybieramy do picia. Zobacz, czym powinieneś się kierować w jej wyborze.

Woda – kilka faktów, które warto wiedzieć.

Woda stanowi około 60% składu naszego organizmu. Jest potrzebna do przeprowadzenia większości procesów zachodzących w naszym ciele. Jej rola jest nieoceniona i ciężko wymienić wszystkie role, jakie pełni w naszym organizmie. Ciekawostką jest, że bez jedzenia jesteśmy w stanie wytrzymać około miesiąca, natomiast bez wody tylko kilka dni. Przy odwodnieniu rzędu 2% pogarsza się funkcjonowanie naszego organizmu, natomiast przy 8% istnieje już stan zagrożenia życia. Widzisz, jak bardzo woda jest ważna?

Jaką wodę powinniśmy wybierać?

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów wód. Istnieją wody lecznicze, źródlane, mineralne, czy chociażby zwykła kranówka, którą pijemy po przefiltrowaniu. Która z nich jest najlepsza?

  • Woda lecznicza.

Pochodzą z uzdrowisk leczniczych i charakteryzują się specyficznymi właściwościami. W ich składzie możemy znaleźć różne pierwiastki lub gazy (siarkowodór, azot itp.), które mają potwierdzony efekt terapeutyczny. Należy zaznaczyć, że mogą zawierać szkodliwe pierwiastki, np. bar, arsen czy glin, dlatego takie wody powinniśmy wybierać po konsultacji z lekarzem.

  • Woda źródlana.

Ma to samo pochodzenie co woda mineralna, jednak cechuje ją dużo mniejsza zawartość składników mineralnych oraz brak zanieczyszczeń. Często stanowią alternatywę dla wody wodociągowej. Nie należy traktować ich na równi, bo chociaż wydobywane są z tych samych miejsc, znacznie różnią się składem.

  • Woda mineralna.

To woda podziemna pochodząca z naturalnych ujęć/odwiertów, ale cechująca się ustalonym składem chemicznym oraz prozdrowotnymi właściwościami. Wyróżniamy wody bardzo niskozmineralizowane (<50 mg/l), niskozmineralizowane (<500 mg/l), średniozmineralizowane (500 – 1500 mg/l) oraz wysokozmineralizowane (1500 – 4000 mg/l).

To jaką wodę powinniśmy wybierać, w dużym stopniu zależy od stanu zdrowia. Zbyt duża zawartość składników mineralnych, może być szkodliwa dla naszego organizmu, dlatego wody lecznicze czy wysokozmineralizowane powinniśmy wybierać po konsultacji z lekarzem. Na co dzień dobrym wyborem będzie woda źródlana lub niskozmineralizowana.

W ostatnich latach modne stało się stosowanie przefiltrowanej wody kranowej. Jak zapewnia GIS, jakość wody w naszych wodociągach jest dobra i nie powinniśmy się jej obawiać. Zagrożenie może stanowić woda stojąca, czyli taka, której nie używaliśmy przez kilka dni przez dłuższą nieobecność w domu. Zaleca się wtedy spuszczenie kilku litrów wody przed jej ponownym piciem. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważne w tym wypadku jest regularne wymienianie filtra. Z uwagi na niską zawartość składników mineralnych należy zwrócić uwagę na ilość dostarczanego magnezu i wapnia, gdyż woda mineralna pomaga nam pokryć zapotrzebowanie na te składniki, w przeciwieństwie do wody wodociągowej.

Czy woda pomaga w odchudzaniu?

Tak. Odpowiednie spożycie wody wspomaga proces odchudzania z kilku względów. Pijąc wodę:

  • mniej odczuwamy głód, a co za tym idzie, łatwiej nam trzymać dietę i nie podjadać;
  • dbamy o prawidłowe nawodnienie, zmniejszając zatrzymywanie jej w organizmie, dzięki czemu lepiej oczyszczamy organizm;
  • wspomagamy trawienie, zmniejszając ryzyko wystąpienia zaparć, które także mogą wpływać na efekty stosowanej przez nas diety;
  • zaspokajamy pragnienie, które jak pokazują badania, często mylimy z uczuciem głodu. Dzięki temu spożywamy mniej kalorii, co pozwala nam lepiej chudnąć;
  • zamiast innych słodkich napojów, zmniejszymy ilość spożywanego cukru, który także często jest winowajcą nadmiernej ilości kilogramów.

Podsumowując, woda jest nam niezbędna do życia. Najlepszym wyborem będzie źródlana lub niskozmineralizowana, ponieważ dostarczy także odpowiedniej ilości związków mineralnych. Osoby, które stosują dietę redukcyjną, powinny zaprzyjaźnić się z wodą, gdyż będzie ułatwiała proces odchudzania.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *