|

Endometrioza – kobiecy problem z bólem w tle.

Endometrioza to podstępna choroba, która dotyka kobiety w różnym wieku. Panie, które się z nią borykają, cechuje zwykle szczupła sylwetka, a od wystąpienia objawów do postawienia właściwej diagnozy, niekiedy mija nawet 12 lat. Jakie są objawy endometriozy? Jak ją diagnozować? Co wpływa na zachorowanie?

Endometrioza – definicja i teorie powstania choroby.

Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, która polega na kumulowaniu się komórek endometrium m.in. poza jamą macicy. W niektórych przypadkach obserwuje się nawet odkładanie tych komórek na powierzchni jajnika, pęcherza moczowego lub ściankach jelit. Ich obecność w tych miejscach powoduje szereg dolegliwości, z których najbardziej dokuczliwą jest ból. Etiologia tej choroby nie jest do końca znana, wobec czego powstało kilka teorii tłumaczących jej powstanie.

 • Wędrująca śluzówka

Teorii dotyczących powstawania choroby jest naprawdę wiele. Najpopularniejszą z nich jest teoria dotycząca wędrującej śluzówki. W trakcie trwania miesiączki, krew, zamiast opuszczać organizm, cofa się, docierając do innych części ciała. Złuszczająca się błona macicy osadza się w różnych miejscach (jelita, stawy, otrzewna), powodując ból, który nasila się wraz z upływem kolejnych miesięcy.

 • Zachwiana śmierć komórki

Inna teoria dotyczy zachwiania zaprogramowanej śmierci komórki, czyli apoptozy. Stare komórki naszego organizmu, powinny zostać zneutralizowane i wydalone. Dbają o to komórki nazywane „natural killer”, których prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od hormonu wzrostu i insuliny. Nieprawidłowa dieta, stres, brak snu przyczyniają się do zaburzonego wydzielania tych hormonów, co sprzyja powstawaniu nieprawidłowości. Jeśli nie spełniają swojego zadania, w organizmie zaczyna rozwijać się stan zapalny, który z czasem narasta, doprowadzając do rozwoju choroby. Z tego też powodu u kobiet, które dotyka ten problem, zwraca się uwagę na odpowiednią dietę i prowadzenie zdrowego stylu życia.

 • Pozostałe czynniki

Wśród powyższych teorii na uwagę zasługuje także zachwiana równowaga estrogenowa. Bardzo często endometrioza dotyka kobiety, które mają nieprawidłowa ilość estrogenów. Ponadto obserwuje się także obecność przeciwciał, skierowanych przeciwko antygenom endometrium i jajnika. Ryzyko choroby jest większe u kobiet, u których zdiagnozowano inne choroby autoimmunologiczne, m.in. chorobę Hashimoto, RZS czy stwardnienie rozsiane.

Objawy choroby, które powinny wzbudzić czujność.

Wśród najczęściej występujących objawów endometriozy wymieniamy:

 • bardzo bolesne obfite, miesiączki, w których trakcie występują skrzepy
 • problemy z zajściem w ciążę
 • bóle kręgosłupa
 • ból podczas wypróżniania
 • krew obecna w kale, moczu lub krwawienia między okresami
 • zaparcia, biegunki, wzdęcia.

Ból jest dość charakterystycznym objawem endometriozy, jednak należy zaznaczyć, że u około 20% kobiet mogą nie występować żadne dolegliwości bólowe.

Endometrioza – konsekwencje.

Należy podkreślić, że endometrioza jest chorobą, której nie powinniśmy bagatelizować. Nieleczona może mieć szereg konsekwencji, z których najczęściej wymieniamy:

 • przewlekłe zmęczenie
 • wahania nastroju i depresję
 • niepłodność, ryzyko ciąży pozamacicznej i poronienie
 • nowotwór.

Podsumowując, endometrioza jest chorobą, którą należy leczyć. Aby poprawić jakość życia, poza leczeniem farmakologicznym warto zadbać o zdrowy styl życia, który obejmuje odpowiednią dietę i suplementację.

Więcej informacji na temat endometriozy znajdziecie pod poniższymi linkami:

Suplementacja w endometriozie:

Suplementacja w endometriozie – te składniki są ważne.

Dieta w endometriozie:

Dieta w endometriozie – niezbędny element leczenia.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *