|

Suplementacja w endometriozie – te składniki są ważne.

Suplementacja w endometriozie może zmniejszyć toczący się w organizmie proces zapalny, korzystnie wpływając na jakość życia chorych. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę?

Suplementacja – które składniki zasługują na uwagę?

W przypadku toczącego się w organizmie stanu zapalnego celem leczenia jest przede wszystkim jego złagodzenie. Suplementacja odpowiednich składników, poza dietą i zdrowym stylem życia, może w tym skutecznie pomóc.

  • Witamina D

W ostatnich latach ta witamina bije rekordy popularności. Okazuje się, że w przypadku wielu chorób, obserwuje się jej zbyt niskie poziomy, których wyrównanie często wspomaga leczenie. Nie inaczej jest w endometriozie. Okazuje się, że u kobiet z niskim poziomem tej witaminy ryzyko endometriozy jest wyższe, niż u tych, u których stwierdza się ją na odpowiednim poziomie. Badania w tym zakresie nie są do końca jasne, ale wśród przeprowadzonych do tej pory, ewidentnie obserwuje się jakiś związek przyczynowo – skutkowy. Zalecana dawka suplementacji witaminy D w przypadku osób zdrowych oscyluje w granicach od 800 do 2000 IU, natomiast w przypadku chorych na choroby autoimmunizacyjne dawka jest wyższa i wynosi nawet 4000 IU.

  • Kwasy omega – 3.

Podobnie jak wyżej wymieniona witamina, kwasy omega – 3 także zasługują na uwagę. Do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych należy kwas EPA, DHA oraz ALA. Znajdziemy je w produktach takich jak ryby morskie, oleje roślinne, siemię lniane, pestki i orzechy. Poza tym, że biorą udział w profilaktyce chorób metabolicznych, są istotne w zmniejszeniu stanu zapalnego. Badania pokazują, że suplementacja kwasami omega – 3 może zmniejszyć odkładanie się komórek macicy w innych miejscach, co pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe. Niektóre z nich donoszą także, że mogą one również wpłynąć na cofnięcie się zmian zapalnych. Zalecana dawka suplementacyjna to 250 – 500 mg kwasu DHA + EPA.

  • Resweratrol

To związek z grupy polifenoli, który najczęściej kojarzymy z czerwonym winem. Nic dziwnego, gdyż jego głównym źródłem występowania są skórki i nasiona winogron. Resweratrol ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zmniejsza stan zapalny. Dotychczasowe badania przynoszą wiele cennych informacji. Ten związek nie tylko zmniejsza ilość komórek endometrium w niepożądanych miejscach, ale również przyspiesza apoptozę (zaprogramowana śmierć komórki), zmniejszając jednocześnie ilość cytokin prozapalnych. Temat ten wymaga dalszych badań, ale obecne wyglądają bardzo obiecująco.

  • Kurkumina

Kurkumina znajduje się w popularnej przyprawie nazywanej kurkumą. To również związek polifenolowy, o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Jednak poza tym, kurkumina zasługuje na jeszcze jedną wzmiankę. Okazuje się, że poza zmniejszeniem stanu zapalnego, może zmniejszać ilość wydzielanego estradiolu, a jak wspomniano wcześniej, za jedną z przyczyn powstawania endometriozy uznaje się właśnie zaburzoną równowagę estrogenową. Warto zaznaczyć, że za dobroczynne właściwości kurkumy odpowiada kurkumina, która z samej przyprawy jest jednak słabo dostępna. Z tego powodu warto sięgnąć po suplementację tego związku.

  • Probiotyki

Endometrioza może powodować zmiany w mikrobiocie jelitowej. Obserwuje się wówczas zmniejszoną ilość bakterii z rodziny Lactobacillus. Skutkuje to nie tylko zwiększonym bólem, ale również problemami jelitowymi. Suplementacja odpowiednimi probiotykami również korzystnie wpływa na zmniejszenie odczuwanych dolegliwości.

Podsumowując, leczenie endometriozy wymaga działania na wielu płaszczyznach. Nadal brak jest jednego skutecznego planu leczenia, dlatego też prowadzone badania są nadzieją na poprawę jakości życia chorych kobiet. Bez wątpienia zadbanie o odpowiednią dietę i suplementację, jest szansą na ujarzmienie choroby, dlatego należy dalej podejmować próby znalezienia złotego środka.

Dokładniejsze informacje o samej endometriozie znajdziecie pod poniższymi linkiemi:

Endometrioza – kobiecy problem z bólem w tle.

Dieta w endometriozie – niezbędny element leczenia.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *