Lipodemia – kilka słów o obrzęku lipidowym.
Lipodemia jest bardzo poważnym problemem, zwłaszcza gdy każda z nas marzy o idealnej sylwetce. Piękna, gładka skóra, pozbawiona rozstępów i cellulitu to marzenie wielu Pań. W dobie internetu, gdy tyle zdjęć przedstawia idealne ciała, mamy wrażenie, że wszystko jest możliwe. Jednak natura jest, jaka jest i nie każda z nas ma tak łatwo. Wiele kobiet mimo starań i walki dalej nie widzi obiecywanych efektów. U wielu Pań cellulit to nie tylko nieestetyczny problem, ale zaburzenie zwane lipodemią.
Lipodemia – definicja.
Inaczej nazywana obrzękiem tłuszczowym. To przypadłość wielu kobiet, która polega na niekontrolowanym odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicy ramion i nóg. Często towarzyszy temu ból oraz obrzęk. Co ciekawe, sama „przypadłość” dotyka jedynie osoby rasy kaukaskiej i afrykańskiej. U rasy azjatyckiej nie obserwuje się tego problemu.
Czym się objawia?
Pierwsze dolegliwości pojawiają się w okresie dojrzewania, ciąży lub po menopauzie, czyli na takich etapach życia, gdy borykamy się z rozchwianą gospodarką hormonalną. Charakterystyczne dla tej choroby jest:
- chudnięcie tylko z górnych partii ciała
- duża dysproporcja rozmiarów między dołem a górą
- brak efektów redukcji tkanki tłuszczowej dolnych partii, pomimo stosowania diet odchudzających i aktywności fizycznej
- nierównomierne tycie
- cellulit widoczny od kostki
- nadwrażliwość na dotyk oraz ból w miejscu ucisku
- łatwe powstawanie siniaków.
Wyróżniamy 4 stadia powstawania choroby. I i II są odwracalne, dwa ostatnie mimo leczenia nie cofną powstałych zmian. Diagnozę powinien postawić lekarz na podstawie zebranych informacji, a także wykonanych badań. W tym celu najlepiej zwrócić się do doświadczonego angiologa, który dobrze zbada problem i nie odeśle nas z kwitkiem.
Lipodemia – leczenie.
Z uwagi na brak informacji o przyczynach, które powodują powstawanie tego obrzęku leczenie jest tylko zachowawcze. Jego celem jest przede wszystkim zatrzymanie objawów choroby i zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do specjalisty, który wykona badania, a także dobierze odpowiedni sposób leczenia. Kompresjoterapia, manualny drenaż limfatyczny czy masaż pneumatyczny pomagają zmniejszyć obrzęk oraz ból. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie bólu, rozmiaru kończyny, a także obniżenie częstotliwości powstawania siniaków. Poza interwencją lekarską bardziej powinniśmy zadbać o nasz styl życia. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, mogą wspomóc leczenie i zapobiec powikłaniom.