|

Rehabilitacja lecznicza – ważny element sprawności.

Rehabilitacja lecznicza jest niezbędnym elementem powrotu do zdrowia. Złamania, urazy lub zwyrodnienia – to główne wskazania do jej rozpoczęcia. Jej celem jest szybsze postawienie nas na nogi. Odpowiednio dobrana potrafi naprawdę zdziałać cuda. Co każdy z nas powinien o niej wiedzieć? Kiedy powinniśmy z niej skorzystać? Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Rehabilitacja – definicja.

Jest to kompleksowe postępowanie, którego celem jest powrót do pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej, ale też zdolności do pracy czy ogólnie rzecz biorąc poprawy jakości życia. Można ją wykonywać w warunkach domowych, na oddziale szpitalnym lub specjalnie do tego przystosowanych gabinetach.

Kiedy powinniśmy skorzystać z rehabilitacji?

Nasze ciało często wysyła nam sygnały, że potrzebuje pomocy. Niestety my równie często to bagatelizujemy albo czekamy, aż sytuacja będzie na tyle poważna, że będziemy zmuszeni do skorzystania z pomocy specjalisty. To błąd. Profilaktyka pomaga nam zapobiegać rozwojowi chorób, dlatego nie powinniśmy zwlekać, gdy coś nam dolega.

Kiedy powinniśmy skorzystać z rehabilitacji? Przede wszystkim, gdy:

  • cierpimy na przewlekłe bóle kręgosłupa
  • nerwobóle
  • doświadczyliśmy urazu np. zwichnięcie stawu, złamanie kości, uszkodzenie więzadeł
  • dotknęła nas choroba zwyrodnieniowa.

Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Zanim udasz się do konkretnej placówki, zrób mały research. Zorientuj się, czy dana placówka udziela kompleksowej pomocy. Punktem wyjścia są problemy, z jakimi się borykasz. Niekiedy rehabilitacja powinna łączyć różne zabiegi z ćwiczeniami fizycznymi, więc dobrze by było, aby w danym miejscu można było przeprowadzić cały proces leczenia. Ważne, aby w danej placówce obecny był lekarz ortopeda, fizjoterapeuta, specjalista do diagnostyki obrazowej, a także trener przygotowania motorycznego. Dostęp do badań obrazowych w danym miejscu oszczędza Twój czas i pozwala przejść przez cały etap leczenia w jednym miejscu. Warto zaznaczyć, że jeśli powodem Twojej rehabilitacji jest uraz sportowy, to należy wybrać taki ośrodek, który specjalizuje się w tym zakresie.

Zanim więc wybierzesz konkretne miejsce, dokładnie sprawdź:

  • ofertę
  • doświadczenie danej placówki i zakres jej działań
  • specjalistów, jakich zatrudnia
  • czy osoby tam zatrudnione poszerzają swoją wiedzę korzystając ze szkoleń
  • cennik (indywidualny, grupowy).

Rodzaje rehabilitacji.

Oczywiście to jaki rodzaj rehabilitacji powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od problemu, który mamy. Tym powinien zająć się lekarz, który prowadzi diagnostykę, ponieważ są różne rodzaje rehabilitacji i tylko doświadczony specjalista będzie wiedział, co może nam pomóc.

Jedną z najpopularniejszych form rehabilitacji jest fizykoterapia. Wykorzystuje się w niej zabiegi laserowe, prąd, pole magnetyczne, ultradźwięki lub niską temperaturę. Sprawdza się ona w przypadku nerwobólu, obrzęków, bólów zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa czy stawów.

Innym rodzajem rehabilitacji jest kinezyterapia. To leczenie poprzez ruch, które wykorzystuje się w przypadku urazów, problemów z kręgosłupem lub poruszaniem się.

Do rehabilitacji zalicza się także masaże. Okazuje się, że w znacznym stopniu przynoszą ulgę, zwłaszcza po operacjach, ale wykorzystuje się je również w profilaktyce bólu głowy, pleców czy karku. Ten rodzaj rehabilitacji wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia, ponieważ skuteczność masażu zależy od wiedzy i doświadczenia danego specjalisty. Brak kompleksowej wiedzy z zakresu anatomii, biomechaniki, a także układu ruchu pacjenta, może być przyczyną niepowodzenia terapii.

Podsumowując, rehabilitacja jest formą profilaktyki i leczenia. Zanim wybierzesz odpowiednią placówkę zorientuj się, czy ma odpowiednich specjalistów, a także wyposażenie, które umożliwi diagnostykę i leczenie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *