Leczenie i dietoterapia SIBO – jak pokonać chorobę?

Leczenie SIBO mimo potwierdzenia diagnozy, niestety nie jest takie proste. Wymaga kompleksowego podejścia łączącego nie tylko farmakologię, ale też dietoterapię i psychologię. Jest to ważne w kontekście wyleczenia pacjenta, ale też w profilaktyce nawrotu. Na czym polega leczenie farmakologiczne SIBO? Jaka dieta jest polecana? Jaką rolę odgrywa nastawienie pacjenta w trakcie terapii?

Leczenie farmakologiczne SIBO.

Należy zaznaczyć, że zanim zaczniemy leczyć SIBO, należy znaleźć jego przyczynę, ponieważ bez tego, nie będziemy w stanie całkowicie pozbyć się problemu. Dopiero po znalezieniu przyczyny, możemy dążyć do zmniejszenia liczebności bakterii, zregenerowaniu jelita i skupieniu się na profilaktyce w kontekście nawrotu. Leczenie opiera się na:

  • antybiotykoterapii

  • preparatach ziołowych

  • dobraniu odpowiednich pro – i/lub prebiotyków.

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że leczenie SIBO wymaga opieki dobrego gastrologa, a także doświadczonego dietetyka. Obecność psychologa w tym zespole również bywa nieoceniona, gdyż dokuczliwe objawy, z którymi pacjenci często borykają się miesiącami, niekorzystnie wpływają na ich stan psychiczny. Gdy dołożymy dość restrykcyjną dietę, stan psychiczny pacjentów niekiedy ulega pogorszeniu. Warto jednak dać sobie tych kilka tygodni na powrót do zdrowia, gdyż w miarę upływu czasu, dolegliwości ustępują, a my możemy na nowo cieszyć się życiem.

Dietoterapia w SIBO.

Dietoterapia w przypadku SIBO polega przede wszystkim na ograniczeniu spożycia produktów, które mogą nasilać fermentację w jelitach. Na ten moment proponuje się następujące protokoły żywieniowe:

  • Dieta SCD – eliminuje się w niej produkty zawierające poliole i dwucukry, które nie są dobrze trawione w jelitach. Pojawiające się problemy trawienne z czasem powodują rozrost bakterii i drożdży, a to aktywuje już całą resztę dolegliwości i powikłań. Taki protokół żywieniowy poleca się nie tylko w SIBO, ale m.in. we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, mukowiscydozie, autyzmie czy celiakii

  • Dieta GAPS – to bardziej restrykcyjna forma diety SCD, która dzieli się na trzy etapy: dietę, suplementację i detoksykację. Inne schorzenia, w których poleca się tę dietą to np. ADHD, depresja czy schizofrenia

  • Dieta Low FODMAP – dokładny opis znajduje się pod tymi linkami:

    https://www.trenerpawel.pl/na-czym-polega-dieta-low-fodmap-czesc-i/

    https://www.trenerpawel.pl/dieta-low-fodmap-etapy-i-efekty-stosowania-czesc-ii/

Obecnie dieta Low FODMAP jest najczęściej proponowanym protokołem postępowania.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *