|

Refluks żołądkowo – przełykowy. Definicja, objawy i leczenie.

Na plecach czujemy już oddech wiosny. To czas, w którym osoby zmagające się z refluksem mogą czuć się nieco gorzej. W leczeniu tej choroby bardzo ważna jest dieta. Co prawda ma ona charakter bardzo indywidualny i warto podkreślić, że podstawą do ustalenia odpowiedniego sposobu żywienia dla siebie, jest dokładna obserwacja i analiza objawów.

Czym jest refluks żołądkowo – przełykowy?

Zgodnie z definicją jest to wsteczne zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, które wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Oczywiście takie objawy mogą pojawić się nawet u osób zdrowych, kiedy to objętość zjedzonego posiłku była zbyt duża. Jednak w takim przypadku pojawiają się one rzadko i nie są bardzo uciążliwe. U osób chorujących na refluks, takie dolegliwości mogą wystąpić praktycznie po każdym posiłku lub po konkretnym produkcie. Z tego powodu bardzo ważna jest własna obserwacja i odpowiedni sposób żywienia.

Co zaliczamy do czynników ryzyka wystąpienia tej choroby?

Wśród najczęstszych wymieniamy:

 • nadwagę lub otyłość

 • palenie papierosów

 • alkohol

 • ciąża

 • problemy z napięciem dolnego zwieracza przełyku

Jakie objawy mogą świadczyć o refluksie?

 • kwaśne odbijanie

 • puste odbijanie

 • zgaga

 • dysfagia

 • pieczenie w nadbrzuszu

 • bolesne przełykanie, nudności i wymioty.

Z innych objawów, które możemy zaobserwować przy refluksie to częste zapalenie gardła lub krtani, chrypka, zapalenie dziąseł, napadowy kaszel po jedzeniu lub w nocy. Dolegliwości zwykle pojawiają się w ciągu godziny od zakończenia posiłku.

Leczenie.

Celem leczenia jest przede wszystkim złagodzenie objawów i poprawa jakości życia chorych. Najlepszą decyzją jest udanie się do lekarza (gastrolog), który po wywiadzie oraz przeprowadzeniu diagnostyki oceni stopień zaawansowania choroby. Badania, które pomagają potwierdzić/wykluczyć tę dolegliwość to wykonanie ph – metrii przełyku lub gastroskopii.

Początkowo stosuje się leczenie zachowawcze, które polega na zmianie stylu życia, diety, normalizacji masy ciała, w przypadku jej nadwyżki oraz unikaniu produktów, które wywołują dolegliwości. Kolejnym etapem leczenia jest wprowadzenie farmakoterapii (leki zobojętniające kwas solny w żołądku). W przypadku braku poprawy stosuje się leczenie chirurgiczne, polegające na wytworzeniu zastawki ze ściany żołądka, która zapobiega cofaniu się treści pokarmowej.

Czy refluks jest groźny?

Nie jest to choroba, którą powinno się bagatelizować. Kwaśna treść żołądka, która wpada do przełyku, powoduje uszkodzenie błony śluzowej. W konsekwencji może rozwinąć się stan zapalny, co zwiększa ryzyko powstania nadżerek lub wrzodów. Częste dolegliwości i nieprzestrzeganie zaleceń, zwiększa ryzyko złego gojenia się uszkodzeń, przez co wzrasta ryzyko rozwoju nowotworu. Leki stosowane w przypadku nasilonych objawów nie są zbyt dobrym rozwiązaniem, ponieważ zobojętnienie soku żołądkowego zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych, problemów trawiennych, rozwinięcia się alergii i nietolerancji pokarmowych oraz zburzenia mikroflory bakteryjnej jelit. Z tego powodu takie leki zawsze powinny być brane pod kontrolą lekarza i w ściśle zaleconej przez niego dawce. Najlepszym sposobem leczenia jest przestrzeganie zaleceń żywieniowych, a także unikanie czynników ryzyka takich jak palenie papierosów czy alkohol.

Wskazówki, które mogą pomóc w redukcji objawów.

 1. Należy unikać pozycji zgiętej, która uciska brzuch.

 2. Po jedzeniu przez minimum 2 h nie wykonywać aktywności fizyczne w postaci treningów i ćwiczeń.

 3. Unikać dodatków i ubrań, które uciskają brzuch.

 4. Po posiłku zachować pozycję siedzącą lub stojącą. Unikać leżenia, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia objawów.

 5. Poleca się spać z uniesionym wezgłowiem łóżka (minimum 30 stopni) oraz na lewym boku, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

 6. Należy zrezygnować z jedzenia produktów, które nasilają dolegliwości refluksowe. Przynajmniej na okres nasilenia objawów.

Podsumowując, refluksu nie należy bagatelizować. Podstawą w zmniejszeniu objawów, a także zminimalizowaniu nawrotów jest prowadzenie odpowiedniej diety, a także dbanie o zdrowy styl życia. W przypadku nadwagi lub otyłości konieczne jest znormalizowanie masy ciała, a także rezygnacja z używek, które nasilają dolegliwości. W kolejnej części artykułu dokładnie omówiony zostanie temat dietoterapii.

____________

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *