
Podobne posty

Cukier – dlaczego nas uzależnia?
Czy cukier nas uzależnia? To dobre pytanie. Warto znać mechanizm tego zjawiska, aby wiedzieć, jak mu zapobiegać. Wszystko ma związek z ośrodkiem nagrody, który znajduje się w naszym mózgu. To za jego sprawą (subiektywnie) odczuwamy przyjemność i jesteśmy skłonni do uzależnień nie tylko od środków psychoaktywnych (narkotyki, leki, alkohol), ale również pokarmów. Na przestrzeni lat…

Całkowita przemiana materii – co na nią wpływa? Jak możemy ją poprawić? cz.I.
Całkowita przemiana materii (CPM) to nasze całodobowe zapotrzebowanie energetyczne, na które składa się podstawowa przemiana materii (procesy fizjologiczne, utrzymanie stałej temperatury ciała itp.) oraz aktywność fizyczna. Ta wartość mówi nam o tym, ile kilokalorii (kcal) powinniśmy spożyć, aby utrzymać masę ciała na stałym poziomie. To dzięki niej wiemy, ile kilokalorii powinniśmy „obciąć”, jeśli chcemy schudnąć….

Dieta w refluksie żołądkowo – przełykowym.
Refluks jest bardzo uciążliwą chorobą. Podstawą leczenia jest dieta, która polega na unikaniu spożywania produktów, które nasilają dolegliwości. Należy pamiętać, że reakcje po konkretnych produktach są bardzo zróżnicowane. Nie mniej jednak istnieje kilka produktów, po których większość osób czuje się źle. Jak powinna wyglądać dieta w refluksie? Czego powinniśmy unikać? Jaka dieta będzie najlepsza? Rekomendowane…

Dieta i suplementacja w zespole policystycznych jajników (część I).
Zespół policystycznych jajników to choroba, w której dieta odgrywa bardzo istotną rolę. Przewlekły stan zapalny, zaburzenia gospodarki węglowodanowej i insulinowej, problemy z androgenami wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiednie żywienie pomaga złagodzić objawy, a także wpływa na proces regulacji miesiączek i owulacji. Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w PCOS? Czym jest PCOS? To złożona, niespecyficzna…

Anemia – najczęstsze objawy i diagnostyka.
Anemia inaczej nazywana niedokrwistością, jest zaburzeniem dotyczącym składu krwi. Niedostateczna ilość czerwonych krwinek, powoduje zmniejszone dostarczenie tlenu do komórek, co przyczynia się do ich nieprawidłowej pracy. Kto jest narażony na anemię? Jakie są jej objawy? Jak ją zdiagnozować? Czym jest anemia? Inaczej niedokrwistość, czyli choroba, w której obserwujemy obniżony poziom hemoglobiny, zmniejszoną ilość erytrocytów (czerwonych…

Witamina K – czy jest dla nas ważna?
Witamina K jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Mimo że kojarzymy ją głównie w kontekście dbania o kości, to jest niezbędna dla naszego układu sercowo – naczyniowego. W jakich produktach znajdziemy witaminę K? Co się dzieje, gdy w organizmie zaczyna jej brakować? Witamina K – rodzaje i występowanie. W naturze witaminę K możemy spotkać w…