|

Witamina K – czy jest dla nas ważna?

Witamina K jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Mimo że kojarzymy ją głównie w kontekście dbania o kości, to jest niezbędna dla naszego układu sercowo – naczyniowego. W jakich produktach znajdziemy witaminę K? Co się dzieje, gdy w organizmie zaczyna jej brakować?

Witamina K – rodzaje i występowanie.

W naturze witaminę K możemy spotkać w dwóch postaciach:

K1 – żółta ciecz, która jest produkowana przez rośliny. Jest rozpuszczalna w tłuszczach.

K2 – produkowana jest przez drobnoustroje, również te, które występują w naszym organizmie (mikroflora jelit). Taka produkcja pokrywa w większości na nasze zapotrzebowanie na tę witaminę. Ta forma również jest rozpuszczalna w tłuszczach.

Możemy również spotkać trzecią formę witaminy K: nazywana K3. Jest to postać syntetyczna, która rozpuszcza się w wodzie i charakteryzuje się lepszą wchłanialnością niż K1.

Niedobór witaminy K – objawy.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że do niedoboru witaminy K dochodzi u dorosłych naprawdę rzadko. Zwykle do takiego stanu może dojść, gdy cierpimy na poważne choroby jelit lub wątroby. Również przyjmowanie niektórych leków np. przeciwzakrzepowych lub przeciwpadaczkowych może sprzyjać pojawieniu się niedoborów. Objawia się to wówczas:

  • krwiomoczem
  • obfitymi miesiączkami u kobiet
  • wydłużeniem czasu krzepnięcia krwi (witamina K bierze udział w syntezie czynników krzepnięcia krwi, dlatego w sytuacji jej niedoboru, możemy mieć z nimi problem)
  • łatwym tworzeniem siniaków
  • krwawieniami z przewodu pokarmowego.

Witamina K – źródła w żywności.

Witaminę K znajdziemy w wielu produktach, dlatego warto dbać o urozmaiconą dietę. Do produktów bogatych w tę witaminę zaliczamy:

  • zielone warzywa (brokuły, cukinia, brukselka, jarmuż, sałata, szparagi, natka pietruszki, groszek)
  • mleko i jego przetwory
  • jaja.

Podsumowując, witamina K jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Na szczęście jej niedobory zdarzają się niezwykle rzadko i głównie u osób, które cierpią na przewlekłe problemy zdrowotne. Nie mniej jednak powinniśmy sięgać po naturalne źródła tej witaminy, a w trakcie przygotowywania posiłków, pamiętać o dodatku tłuszczów, dzięki którym możliwe jest jej wchłonięcie i wykorzystanie przez organizm.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *