|

Kurkuma – złoto w proszku.

Kurkuma znana jest przede wszystkim w kuchni, jako przyprawa, która świetnie nadaje piękny kolor potrawom. W ostatnich latach zyskuje jednak na popularności w zupełnie innych kategoriach między innymi, jako panaceum na odporność. To prawdziwa bomba antyoksydacyjna. Pytanie tylko, jak używać jej na co dzień, aby skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości?

Kurkuma – kilka słów o ostryżu

Korzeń ostryżu, to właściwa nazwa rośliny z rodziny imbirowatych, z której pozyskujemy kurkumę. W kuchni używamy zmielonego kłącza lub łodygi, które rośnie pod ziemią. Wykorzystujemy ją w kuchni, medycynie, a nawet kosmetyce. Charakterystyczny, pikantny smak oraz żółte zabarwienie zawdzięczamy kurkuminie.

Kurkuma – najważniejsze właściwości

Silnie działające związki kurkuminoidów, odpowiadają za właściwości lecznicze kurkumy. Są to bardzo mocne antyoksydanty, dlatego wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Niestety ich minusem jest bardzo słaba wchłanialność. Z tego powodu kurkuminę w preparatach łączy się np. z piperyną, aby zapewnić lepsze wchłanianie przez organizm.

Nie można tu również zapomnieć o jej właściwościach przeciwnowotworowych (nowotwory skóry, narządów itp.). Szereg badań wskazuje, że kurkuma może hamować przerzuty do innych narządów, zmniejszać wielkość guzów, a nawet wspomagać działanie leków przeciwnowotworowych. Oczywiście zaznaczamy, że jest to działanie wspomagające, a nie zastępujące leczenie.

Co ciekawe w kurkumie zawarty jest związek o nazwie tumeron, który stymuluje procesy naprawcze w mózgu. Oznacza to, że może on być polecany osobom po urazach, uszkodzeniach, w celu stymulacji odbudowy tkanki mózgowej (np. w chorobie Alzhaimera lub po udarze).

Problemy z trawieniem? Sięgnij po kurkumę.

Jeśli często doskwierają Ci problemy trawienne (niestrawność, odbijanie, uczucie ciężkości), włączenie kurkumy w formie suplementacji, może pomóc Ci uporać się z problemem. Stymuluje ona produkcję żółci oraz enzymów trawiennych, przynosząc ulgę w dolegliwościach. Może sprawdzić się jako wsparcie w obniżeniu cholesterolu.

O czym warto wiedzieć przed zastosowaniem kurkumy?

Oczywiście mimo wielu korzystnych właściwości, należy pamiętać, że kurkuma może niekiedy podrażnić, dlatego niektóre osoby powinny przed włączeniem jej jako suplementacji, poradzić się dietetyka lub lekarza. Do takich osób zaliczamy:

  • osoby z podrażnieniami, nadżerkami lub wrzodami w układzie pokarmowym
  • chorzy na anemię
  • kobiety ciężarne i karmiące
  • dzieci.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *