|

Osteoporoza

Osteoporoza to dość powszechna choroba, której ryzyko wystąpienia wzrasta z wiekiem. Warto pamiętać, że wiek nie jest jedynym jej wyznacznikiem. Jak się objawia osteoporoza? Kto jest na nią najbardziej narażony?

Osteoporoza – definicja.

To choroba, która obejmuje kości. W jej przebiegu masa kostna ulega zmniejszeniu. W kościach pojawiają się ubytki, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych złamań. Wyróżniamy:

  • osteoporozę pierwotną (pojawia się w wieku młodzieńczym lub u kobiet po menopauzie), która występuje znacznie częściej
  • wtórną – pojawia się dużo rzadziej i może być wywołana inną chorobą, być efektem zaburzeń hormonalnych lub konsekwencją stosowania niektórych leków.

Kobiety znacznie częściej borykają się z tą chorobą.

Diagnostyka.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie osteoporozy, jest wykonanie badania gęstości kości (BMD). W prostych słowach jest to coś w rodzaju rentgena kości (zwykle kręgów kręgosłupa i szyjki kości udowej), który dość dokładnie pokazuje istniejące zmiany.

Osteoporoza – czynniki ryzyka.

Jest ich dość dużo, dlatego też podzielono je na poszczególne kategorie. Związane z:

  • genetyką i demografią (niska masa ciała, płeć żeńska, niska gęstość mineralna kości, rasa biała i żółta)
  • żywieniem (niedobór witaminy D3, wapnia, mała aktywność, zaburzenia odżywiania, zaburzenia wchłaniania)
  • hormonami (wczesna menopauza, zaburzenia miesiączkowania)
  • farmakologią (przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, sterydowych, przeciwpadaczkowych)
  • chorobami tkanki łącznej, nerek, przewodu pokarmowego.

Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

Niestety objawy osteoporozy nie są na tyle konkretne, by po nich można było łatwo ją zdiagnozować. Najczęściej rozpoznaje się ją w wyniku bolesnego złamania, nierzadko wielu kości naraz. U kobiet po menopauzie złamaniu mogą ulec np. kręgi kręgosłupa, które wcale nie manifestują się bólem.

Leczenie osteoporozy.

Podjęcie leczenia musi być poprzedzone ustaleniem przyczyny choroby. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, wspomagane odpowiednią suplementacją i dietą. Konieczne jest także monitorowanie efektów leczenia i ocena postępów.

Podsumowując, osteoporoza jest chorobą, którą ciężko jest zdiagnozować po objawach. Chociaż najczęściej chorują osoby w starszym wieku, to w wyniku różnych zaburzeń, może ona dotknąć osoby dużo młodsze. Ważne jest, aby w odpowiednim momencie wychwycić problem i ustrzec się przed bolesnymi konsekwencjami.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *