Nadciśnienie tętnicze – nie bagatelizuj wroga.
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej występujących chorób. Szacuje się, że co trzecia osoba w naszym kraju choruje, chociaż znaczna część społeczeństwa nawet nie jest świadoma choroby. Powszechne występowanie nadciśnienia tętniczego sprawiło, że często bagatelizujemy chorobę. Bierzemy leki niewłaściwie lub w ogóle o nich zapominamy. Takie działanie może mieć wiele, przykrych konsekwencji. Co powinniśmy wiedzieć o nadciśnieniu?
Nadciśnienie tętnicze – definicja.
Nadciśnienie tętnicze to dolegliwość, która na wzroście ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Diagnozujemy je, gdy ciśnienie krwi skurczowe jest wyższe niż 140 mmHg i/lub rozkurczowe powyżej 90 mmHg. Za optymalne uznaje się ciśnienie w granicach 120/80 mmHg.
Z czynników predysponujących do nadciśnienia wymienia się wiek, ponieważ im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko, że się u nas rozwinie. Natomiast wystąpienie nadciśnienia w wieku młodszym, zwykle spowodowane jest innym czynnikami, t.j. stres, niezdrowy styl życia, brak aktywności fizycznej czy zła dieta.
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny.
Jak wspomnieliśmy wyżej, nadciśnienie rozwija się z konkretnych powodów. Dlatego też dzielimy je na:
-
nadciśnienie pierwotne – rozwija się z nieznanej przyczyny i może być uzależnione od czynników genetycznych czy środowiskowych
-
nadciśnienie wtórne – pojawia się z powodu innych chorób, np. choroba Cushinga, choroby nerek i tętnic nerkowych, bezdech senny lub guz chromochłonny.
Poza tym wymieniamy jeszcze:
- brak aktywności fizycznej
- za duże spożycie soli (> 5 g dziennie)
- spożywanie dużej ilości alkoholu
- palenie papierosów
- nadwaga lub otyłość.
Jakie objawy możemy zaobserwować w przypadku nadciśnienia?
Warto pamiętać, że nadciśnienie tętnicze bywa bardzo podstępne. Rozwija się przez długi czas i początkowo może nie dawać żadnych szczególnych objawów. Dolegliwości zaczynają się pojawiać zwykle wtedy, gdy nadciśnienie jest już zaawansowane i doprowadziło do powikłań w postaci udaru, czy zawału. Z najczęściej pojawiających się dolegliwości możemy wyróżnić:
- kołatania serca
- bóle i zawroty głowy
- bezsenność
- zwiększoną potliwość
- uderzenia gorąca
Na skutek utrzymujących się wysokich wartości ciśnienia krwi możemy zauważyć zmiany w pracy innych narząd. Zwykle wtedy manifestuje się ono:
- problemami ze wzrokiem
- przewlekłym uczuciem zimna
- szybkim męczeniem
- problemami z koncentracją.
Nadciśnienie tętnicze – leczenie i powikłania.
Leczenie nadciśnienia polega na terapii skojarzonej, łączącej:
- leczenie farmakologiczne
- dietę
- zmianę stylu życia.
Ich celem jest przede wszystkim poprawa jakości życia chorych, a także ochrona przed rozwojem powikłań, które w zależności od zaawansowania choroby mogą być tragiczne w skutkach. Wśród najczęściej występujących wymieniamy:
- rozwój miażdżycy
- zawał serca
- udar
- niewydolność nerek.