|

Wypadanie włosów – porady.

Wypadanie włosów to zmora wielu kobiet i nierzadko mężczyzn. Chociaż długo potrafimy bagatelizować ten problem, to przychodzi czas, kiedy zaczynamy szukać ratunku. Od czego zacząć? Gdzie się udać, aby znaleźć pomoc?

Wypadanie włosów – czy to normalne?

Codziennie nasze włosy znajdujemy na szczotce, w umywalce, na ubraniu. To zjawisko, jest jak najbardziej naturalne. Włos ma trzy fazy rozwoju:

  • anagen – faza wzrostu
  • katagen – obumieranie
  • telogen – spoczynek (stary włos wypada, a na jego miejscu pojawia się nowa cebulka).

Problem zaczyna się wtedy, gdy na włosy na głowie stają się przerzedzone. Powodów tego stanu może być wiele, zaczynając od stanu fizjologicznego (ciąża, karmienie), problemy z hormonami, niedobory pokarmowe itp. Co wówczas zrobić?

Przeanalizuj swoją dietę.

Włosy, aby mogły zdrowo rosnąć, potrzebują wielu składników odżywczych. Jeśli nie dostarczysz ich organizmowi, kondycja Twoich włosów na pewno się pogorszy.

Tu na pierwszym miejscu lądują witaminy z grupy B (B2, B6,B5, biotyna). To one biorą udział w regeneracji skóry, błon śluzowych, odpowiadają za proces tworzenia erytrocytów i hormonów. Ich brak będzie objawiał się właśnie wypadaniem włosów, suchą i zrogowaciałą skórą, a także łamiącymi się paznokciami.

Poza tym nie możemy zapominać również o mikroelementach, takich jak selen, żelazo i cynk. Biorą one udział w wielu procesach w naszym organizmie i ich brak również może powodować wypadanie włosów.

Oczywiście wszystkie wyżej wymienione składniki powinniśmy dostarczać z dietą. Powinniśmy dbać codziennie, aby pojawiły się w niej pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby (lub ich alternatywy), nabiał, owoce, warzywa, orzechy i nasiona.

Wypadanie włosów – zbadaj się.

Trzeba pamiętać, że wypadanie włosów może być spowodowane chorobą. Niektóre z nich właśnie w taki sposób się objawiają. Wśród najczęstszych wymieniamy:

  • łysienie plackowate – to choroba zapalna, która powoduje uszkodzenie mieszku włosa. Chorują zarówno kobiety i mężczyźni i chociaż jej przyczyny nie są do końca zbadane, to leczenie często bywa skuteczne.
  • Problemy hormonalne – nadmiar androgenów będzie sprzyjał utracie włosów, możemy obserwować to np. w zespole policystycznych jajników, a także chorobach przysadki mózgowej, guzach czynnych hormonalnie czy otyłości
  • choroby tarczycy – niedoczynność tarczycy lub choroba Hashimoto.

Wśród innych przyczyn wymieniamy także stosowanie niektórych leków, np. chlorochina, leki stosowane przy toczniu rumieniowatym oraz RZS.

Podsumowując, wypadanie włosów zawsze powinno wzbudzić naszą czujność. Jeśli chcemy temu przeciwdziałać, warto poznać przyczynę problemu, a nie „na ślepo” sięgać po garść suplementacji. Na początku przeanalizuj swój sposób żywienia, następnie wykonaj podstawowe badania krwi i dopiero na ich podstawie, po konsultacji z lekarzem/dietetykiem ustal sposób działania. Suplementacja jest wskazana w takim przypadku, ale dobrze jest wiedzieć, czego Twój organizm potrzebuje. Wówczas na pewno uda się zażegnać problem.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *