Wegetarianizm, a dna moczanowa – czy to bezpieczne?

Wegetarianizm w przypadku dny moczanowej może okazać się bardzo korzystnym wyborem. Jak wiadomo, w przypadku tej choroby należy ograniczyć, a czasem nawet wyeliminować czasowo mięso i jego przetwory oraz ryby. Dieta wegetariańska, jak donoszą badania, może okazać się bardzo dobrym wyborem.

Wegetarianizm pomaga obniżyć kwas moczowy.

Badania pokazują, że dieta wegetariańska może być dobrym wyborem w przypadku tej choroby. Mimo tego, że podstawowe produkty, które stanowią alternatywę mięsa, czyli strączki, również posiadają spore ilości puryn. Różnica jednak polega na tym, że biodostępność puryn roślinnych jest niska, co wynika z obecności błonnika. Dlatego też nie stanowią one zagrożenia dla chorych pacjentów i nie powinno się zaczynać diety od eliminacji tych produktów. Należy pamiętać, że na biodostępność puryn wpływa stopień rozdrobnienia, więc przetwory z tych produktów (np. odżywki białkowe roślinne) powinny być kontrolowane w spożyciu.

Wegetarianizm – soja również zawiera puryny, czy mimo to jest bezpieczna?

Podobną niespójność obserwuje się w przypadku soji, która także zaliczana jest do produktów o wysokiej zawartości puryn. Przetwory wytworzone na jej bazie (tofu, mleko sojowe) charakteryzują się niską zawartością puryn, dlatego też wegetarianie, którzy cierpią na dnę moczanową lub borykają się z hiperurykemią, nie muszą obawiać się produktów, które powstały na jej bazie.

W sklepach bez problemu można dostać także zamienniki mięsa np. „kiełbaski bez mięsa, a’la mięso mielone” itp. Badania pokazują, że mimo iż bazę do ich produkcji stanowią najczęściej strączki (fasola, groch, soja), to cechuje ich niższa zawartość puryn niż w typowym mięsie. Jest to więc alternatywa dla osób, które powinny ograniczyć przetwory mięsne w swojej diecie, ale początkowo ciężko im jest to zrobić, z uwagi na własne preferencje. Tekstura i smak tych wyrobów bywa bardzo podobna do prawdziwego mięsa, więc warto po nią sięgać.

Czy dieta wegańska w dnie moczanowej również jest dobrym wyborem?

Co do tego, zdania bywają mocno podzielone. Okazuje się, że weganie mają wyższe poziomy kwasu moczowego niż wegetarianie, a nawet „mięsożercy”. Prawdopodobnie powodem tego stanu rzeczy jest spożycie produktów mlecznych, które po pierwsze nie zawierają puryn, a po drugie obniżają poziom kwasu moczowego we krwi. Weganizm zakłada odrzucenie wszystkich produktów odzwierzęcych (w tym także produkty mleczne) i to może być przyczyną wyższego poziomu kwasu moczowego. Wielu specjalistów zaleca, aby w przypadku weganizmu i nasilenia objawów dny, rozważyć włączenie do diety produktów mlecznych i jaj.

Produkty mleczne i ich dobroczynny wpływ na dnę moczanową.

Produkty mleczne nie zawierają puryn, dlatego są bezpieczne do spożycia w przypadku dny moczanowej. Dzięki obecności białek i kwasu orotowego pomagają obniżać poziom kwasu moczowego. Badania pokazują, że spożywanie mleka o obniżonej zawartości tłuszczu (np. 2 lub 1,5%), może obniżyć poziom kwasu moczowego nawet o 10%. Korzystne efekty obserwuje się już w przypadku spożycia jednej porcji jogurtu lub mleka.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *