| |

Cukier – pod jaką postacią znajdziemy go w żywności? cz. I

Producenci żywności doskonale wiedzą, że słowo „cukier” coraz częściej budzi niechęć. Co prawda nie odmawiamy sobie czekoladki lub ulubionego batonika, ale zwracamy uwagę, żeby wybierać te produkty, które są zdrowsze. Wszyscy chcemy być fit ;). Niestety zamiennik nie zawsze jest lepszy. Pod jakimi nazwami możemy znaleźć cukier? Który najlepiej wybrać?

Syrop glukozowo – fruktozowy

Otrzymywany jest ze skrobi kukurydzianej. W jego składzie, w zmiennych ilościach znajduje się fruktoza i glukoza. Stał się popularny z uwagi na jego słodki smak i niższą cenę niż cukier. Za szerokim wykorzystaniem go w produkcji żywności przemawia także jego niska lepkość i brak procesu krystalizacji, dzięki czemu produkty nie wysychają i cechują się dłuższą świeżością. Niestety na tym jego korzyści się kończą. Dla naszego organizmu to prawdziwa trucizna. Badania pokazują, że spożywanie go w produktach zwiększa ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego. Duża ilość fruktozy zwiększa produkcję kwasu moczowego w naszym organizmie, przez co rośnie ryzyko zachorowania na dnę moczanową oraz kamicę nerkową. Poza tym jesteśmy bardziej narażeni na rozwój insulinooporności, nadciśnienia tętniczego, niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy choroby układu sercowo – naczyniowego (np. miażdżyca). Warto tu również zaznaczyć, że nadmierne spożywanie fruktozy może doprowadzać do zaburzeń w kontroli głodu i sytości. Dzieje się tak, ponieważ ten cukier nie może pobudzać wydzielania insuliny i leptyny (hormony odpowiedzialne za głód i sytość). Nadmiar fruktozy będzie zatem upośledzał odpowiedź insulinową, zmniejszał wydzielanie leptyny, zwiększał ilość pobieranego pokarmu (z uwagi na słabe odczuwanie sytości) i doprowadzał do szybszego wzrostu masy ciała. Syrop ten dodawany jest do napojów gazowanych, lodów, sosów, przetworów owocowych, słodkich jogurtów, konserw czy słodkich alkoholi. Znajdziemy go nawet w zalewie do ogórków lub śledzi.

Cukier trzcinowy

Otrzymuje się go z trzciny cukrowej. Ma karmelowy aromat i posmak. Prawie w całości składa się z sacharozy. 100 g dostarcza około 386 kcal. Rafinowany nie zawiera żadnych witamin. W śladowych ilościach znajdują się w nim tylko związki mineralne takie jak fluor, wapń czy potas. Niestety ich zawartość jest tak niska, że nie można mówić, iż jest on ich źródłem. Nie jest to zdrowy zamiennik tradycyjnego cukru.

Cukier kokosowy

Bardzo popularny w ostatnich czasach zamiennik cukru. Pozyskiwany jest z kwiatostanów palmy kokosowej. Wyglądem i smakiem przypomina cukier trzcinowy. Charakteryzuje go dodatkowo lekki kokosowy posmak. Jego cena jest dość wysoka, ponieważ za kilogram trzeba by zapłacić około 100 zł. W 70% składa się z sacharozy. Resztę stanowi glukoza raz fruktoza. Wartość energetyczna jest bardzo podobna do wyżej wymienionego cukru trzcinowego, ponieważ 100 g dostarcza około 387 kcal. Indeks glikemiczny tego cukru jak podają różne źródła, wynosi 35 według Instytutu Badawczego Żywności i Żywienia Republiki Filipin. Uniwersytet w Sydney natomiast podaje, że wynosi on 54. W każdym razie nie należy on do niskokalorycznych cukrów i powinien być traktowany jak biały cukier.

Miód

Bardzo często stosowany jako zdrowszy zamiennik cukru białego. Jednak czy to dobry wybór? 100 g tego produktu dostarcza około 330 kcal. W jego skład wchodzi głównie glukoza i fruktoza. Przypisuje mu się właściwości bakteriobójcze, jednak badanie nie są jednoznaczne. Często miód stosuje się do ciepłych naparów, ale należy pamiętać, że wysoka temperatury zabija jego wszystkie właściwości zdrowotne. Jego indeks glikemiczny jest wysoki, dlatego też podobnie jak powyższe cukry, nie powinien on być stosowany jako lepszy zamiennik białego cukru.

W kolejnej części artykułu znajdziecie pozostałe zamienniki cukru.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *