|

Operacja bariatryczna – czy warto się na nią zdecydować?

Operacja zmniejszenia żołądka to niekiedy ostatnia deska ratunku dla osób, które nieustannie i nieskutecznie walczą z nadmierną masą ciała. Czy każdy może się poddać takiej operacji? Jakie są warunki, aby przystąpienia do niej? I najważniejsze czy rzeczywiście warto z niej skorzystać?

Operacja bariatryczna – kilka słów wstępu.

Jest to operacja, która polega zmniejszeniu żołądka. Metody i techniki są różne, lekarze zwykle wybierają najlepszą dla danej osoby. Po przeprowadzeniu takiej operacji pojemność żołądka jest o wiele mniejsza, przez co dana osoba może spożywać bardzo niewielkie ilości pokarmu. Dzięki temu nagromadzona (często) przez lata tkanka tłuszczowa wykorzystywana jest przez organizm jako uzupełniające źródło energii. Obecnie ten sposób uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych w leczeniu otyłości, ponieważ umożliwia pozbycie się nawet do 50% wyjściowej masy ciała. Po spełnieniu określonych kryteriów taka operacja może być refundowana przez NFZ. Można skorzystać z takiego zabiegu również prywatnie, jednak koszt to około 30 000 zł.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby poddać się takiej operacji?

Istnieją pewne wytyczne, które pomagają w kwalifikacji chorych do zabiegu, ale nie są one sztywne i niezmienne. Wśród nich wymieniamy:

  • wskaźnik masy ciała (BMI) >40 kg/m2
  • BMI w przedziale między 36 a 40 kg/m2, ale z towarzyszącą chorobą metaboliczną np. cukrzycą typu 2, nadciśnieniem, hiperlipidemią czy niepłodnością (spowodowaną nadmierną masą ciała);
  • wcześniej przebyte zabiegi bariatryczne, które okazały się nieskuteczne.

Operacja bariatryczna – czy istnieją jakieś przeciwwskazania do operacji?

Oczywiście należy podkreślić, że ten zabieg, jak i każdy inny ma swoje przeciwwskazania. Wśród najczęstszych z nich wymieniamy:

  • zwiększenie masy ciała przed zabiegiem – zwykle zaleca się delikatną redukcję masy ciała. Jeżeli do momentu zabiegu kilogramy znowu idą w górę, świadczy to o braku współpracy ze strony pacjenta;
  • niewydolność krążeniową;
  • zakażenie H.pylori lub zaawansowana choroba wrzodowa żołądka;
  • AIDS;
  • chorobę nowotworową;
  • niedawno przebyty zawał itp.

Czy warto poddać się takiej operacji?

Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Efekty po przeprowadzeniu takiej operacji są naprawdę bardzo obiecujące, jednak należy zaznaczyć, że jest to dość inwazyjny sposób poradzenia sobie z otyłością. Ponadto należy pamiętać, że po zabiegu nasz sposób odżywiania musi się zmienić, bo inaczej nie utrzymamy zbyt długo efektów, a dodatkowo narażamy się na powikłania po zabiegu. Warto przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznać się z przebiegiem operacji, a także zorientować się, jak zmieni się nasze życie po niej. Dobrym sposobem jest skonsultowanie się z lekarzem, dietetykiem, a nawet osobą, która przeszła taki zabieg.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *