|

Pistacje – szmaragdy wśród orzechów.

Pistacje to małe, zielone orzeszki, których cena może czasem odstraszyć. Jednak mają one wielu fanów i nic w tym dziwnego, ponieważ smakują świetnie, a dodatkowo cechuje je wiele korzystnych właściwości. Co znajdziemy w pistacjach? Dlaczego warto je jeść?

26 lutego obchodzimy międzynarodowy dzień pistacji. Z tego powodu warto wiedzieć, co dobrego znajdziemy w tych orzechach oraz przy jakich schorzeniach korzystnie jest po nie sięgać.

Pistacje – wartość odżywcza.

Nie ma co ukrywać, są to orzechy, które mają sporo kalorii (jak każde). W 100 g tego produktu znajdziemy około 560 kcal, czyli tyle, co w tej samej porcji chipsów. Warto więc zachować umiar w ich spożyciu, bo mimo bardzo korzystnych właściwości, mogą znacząco wpłynąć na naszą masę ciała. Prawie 70% ich składu stanowią tłuszcze, pozostałe 20% to węglowodany, a nieco około 10% to białka. To ważna informacja dla osób, które są na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, bo mogą ich używać jako dodatkowego źródła białka.

Co jeszcze znajdziemy w pistacjach?

  • to źródło wielu cennych składników mineralnych: mangan, fosfor, wapń, potas, magnez, żelazo
  • zawierają luteinę
  • witaminy z grupy B
  • witamina C.

Powody, dla których warto sięgać po te orzechy.

Badania donoszą, że wprowadzenie pistacji do swojej diety, może znamiennie wpłynąć na nasz organizm. Jakie korzyści możemy czerpać z jedzenia pistacji?

  • bardzo korzystnie wpływają na profil lipidowy, pomagają obniżać cholesterol
  • mimo zawartości węglowodanów mają niski indeks glikemiczny, dlatego nawet osoby z cukrzycą, insulinoopornością mogą po nie sięgać. Ponadto niektóre badania pokazują, że mogą one korzystnie wpływać na glikemię u chorych
  • zawartość luteiny sprawia, że mają one bardzo dobry wpływ na wzrok, mogąc go poprawiać
  • oczywiście, jak wszystkie orzechy dostarczają sporych ilości błonnika, dlatego spożywanie ich korzystnie wpłynie na proces trawienia. Mogą świetnie sprawdzić się np. w problemach z zaparciami
  • pistacje są świetnym pokarmem dla naszego mikrobiomu jelitowego.

Podsumowując, pistacje to naprawdę bomba odżywcza, którą warto wprowadzić do swojej diety. Są smaczne i wartościowe, będą świetnie sprawdzać się, jako przekąska lub dodatek do naszych ulubionych dań. Co prawda są dość kaloryczne i drogie, co zapewne stanowi ich największy minus, jednak spożycie np. garści pistacji dziennie na pewno nam nie zaszkodzi.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *