Zaparcia – jak sobie z nimi poradzić?

Zaparcia to bardzo częsty problem, który bagatelizowany może być przyczyną wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Gdy dotknie nas ten problem, powinniśmy wprowadzić kilka zmian w naszym stylu życia. Jakie sposoby mogą nam pomóc?

Zaparcia – kiedy możemy mówić, że to już problem?

Motoryka przewodu pokarmowego to sprawa bardzo indywidualna. U niektórych osób wypróżnienia są codziennie, jak w zegarku, a u innych mogą być co drugi/trzeci dzień. Oczywiście czasem każdemu z nas może przytrafić się taki problem i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak jeśli trwa to kilkanaście tygodni lub miesięcy, nie powinniśmy tego bagatelizować.

Z definicji o zaparciach możemy mówić, gdy wypróżnienia występują 1-2 razy w tygodniu, sprawiają nam sporą trudność i dodatkowo zmienia się konsystencja stolca.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z wypróżnianiem?

Oczywiście powodów może być bardzo wiele. Wśród najczęstszych wymieniamy:

  • zbyt mała lub zbyt duża ilość spożytego błonnika
  • mała ilość wypijanej wody
  • nieregularne spożywanie posiłków
  • niektóre choroby np. niedoczynność tarczycy, choroby zapalne jelit
  • zespół jelita drażliwego
  • SIBO
  • siedzący tryb życia.

Zaparcia – sposoby walki.

Oczywiście leczenie zaparć powinno być uzależnione od ich przyczyny. Jednak, jeśli pojawiają się u nas nagle, powinniśmy zacząć od wprowadzenia kilku zmian.

  1. Zwróć uwagę na ilość spożycia błonnika.

To jedna z najczęstszych przyczyn problemu z wypróżnianiem. Błonnik działa w naszym układzie pokarmowym, jak miotełka. Drażni ściany jelit, prowokując je do skurczów i przesuwania spożytego pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Zbyt małe spożycie błonnika powoduje, że nasze jelita robią się dość leniwe, przez co spożyte przez nas posiłki zalegają w nich dłużej, niż powinny. Najlepszym źródłem błonnika są warzywa, owoce, a także pełnoziarniste produkty zbożowe.

  1. Zwiększ ilość spożywanych płynów.

Woda jest niezbędna dla naszego organizmu. Jeśli spożywamy jej zbyt mało, nasze trawienie na pewno nie będzie efektywne. Dodatkowo, jeśli zaczniemy spożywać więcej błonnika, a nie zwrócimy uwagi na wodę, tylko pogłębimy swój problem. Najlepiej spożywać od 1,5 do 2 l wody dziennie.

  1. Staraj się regularnie spożywać posiłki.

Unikaj podjadania między posiłkami. Regularne jedzenie jest bardzo ważnym elementem, wpływającym na pracę przewodu pokarmowego. Spożywając posiłki bez zastanowienia, utrudniamy przesuwanie kęsów pokarmu do dalszych części przewodu pokarmowego.

Podsumowując, problem zaparć często wynika z naszych błędów. Jednak jeśli wprowadzone zmiany nie pomagają poradzić sobie z problem, warto zgłosić się do lekarza i pogłębić diagnostykę, ponieważ zaparcia mogą być objawem poważnych chorób.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *