|

Maliny – zdrowie na talerzu.

Maliny to owoce, które nie tylko są smaczne, ale i bardzo zdrowe. Nasze babcie od dawna używały ich w kuchni nie tylko z uwagi na smak, ale skuteczne lekarstwo. Korzystanie z takich ludowych mądrości na pewno zaoszczędzi nam wizyt w aptece, zwłaszcza z uwagi na fakt, że współczesna medycyna również coraz częściej korzysta z naturalnych produktów. Co dobrego znajdziemy w malinach i dlaczego warto z nich korzystać?

Maliny – właściwości.

Sok z tych owoców działa przede wszystkim napotnie i przeciwgorączkowo. W pierwszych objawach przeziębienia warto się nim ratować. Sok z malin to również świetny środek przeciwkaszlowy, dlatego zaleca się go np. w zapaleniu oskrzeli.

Maliny wykazują także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego w przypadku rekonwalescencji będą świetnym dodatkiem do diety.

Same owoce, są natomiast źródłem żelaza, dlatego też kiedyś stosowano je u osób cierpiących na anemię lub osłabienie. Kobiety, które miały bardzo obfite miesiączki również ratowały się nimi, aby uzupełnić niedobory tego składnika.

Maliny zawierają również błonnik, dlatego poleca się je w celu regulacji pracy przewodu pokarmowego.

Nie tylko owoce, ale też liście.

Liście malin w ziołolecznictwie uznane są za prawdziwy skarb. Zawarte w nich garbniki wykazują działanie ściągające i obkurczające, dlatego napar z suszonych liści malin wykorzystywano w przypadku biegunek. Jednak to nie jedyne jego zastosowanie.

Taki napar to również świetny dodatek przy zbyt ciężkim obiedzie. Wykazuje bowiem działanie żółciopędne, co usprawnia trawienie tłuszczów.

W kosmetyce poleca się go jako tonik do przemywania skóry, co pomaga ściągnąć pory i walczyć z niechcianym trądzikiem.

Maliny to źródło kwasów omega 3 i 6.

Z pestek malin, które służą zwykle jako odpad, wytwarza się olej, który jest źródłem kwasów omega 3 i 6 (wykazuje też bardzo dobre proporcje 2:1). Kwasy te wykazują korzystne działanie na nasz organizm. Pomagają obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów.

W malinach znajdziemy również kwas elagowy, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Podsumowując, maliny to owoce, które obowiązkowo powinny znaleźć się w naszym menu. W sezonie warto korzystać ze świeżych owoców, natomiast w pozostałych miesiącach warto sięgać po przetwory, a także mrożone owoce. W nich również znajdziemy całkiem sporo wartości odżywczych, które pomogą zachować nam zdrowie i witalność.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *