Psychoterapia – czy warto z niej skorzystać?
Psychoterapia w ostatnich latach zyskuje na popularności. Stres, duża ilość obowiązków, toksyczne relacje, brak wsparcia i poczucia bezpieczeństwa – to jest to, z czym spotykamy się codziennie. Często myślimy, że może coś jest z nami nie tak, bo przecież inni radzą sobie świetnie, a my ledwo ciągniemy ten wózek. Dopadają nas czarne myśli, negatywne emocje wzbudzają lęk i czujemy się jak małe dziecko, w wielkim świecie.
Psychoterapia – potrzebuje pomocy, czy już jestem wariatem?
Gdy chorujemy, idziemy do lekarza, gdy boli nas ząb, udajemy się do dentysty, gdy boli nas dusza, warto udać się do psychologa/terapeuty/psychiatry. To nie wstyd. Wiele osób czuje się zagubionych, zwłaszcza w obecnej sytuacji. To nie wstyd prosić o pomoc i powiedzieć, że z czymś sobie nie radzimy. Wręcz przeciwnie. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej poczujesz ulgę i zapobiegniesz tragedii. Niestety, ale pozostawienie problemu samemu sobie, nie sprawi, że się rozwiąże.
Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?
Psychoterapia ma na celu:
- pokazanie Ci, kim tak naprawdę jesteś. Nauczysz się rozumieć swoje emocje, działania, myśli;
- uświadomienie i przepracowanie własnych mechanizmów/działań, które kiedyś były Twoją tarczą obronną, a teraz uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie;
- odbudowanie lub zbudowanie poczucia wartości, które zatraciłeś przez doświadczenia i toksyczne relacje;
- pokazanie Ci Twoich mocnych stron, ale też tych słabych.
Dodatkowo psychoterapia ma pomóc Ci zaakceptować siebie i zbudować poczucie bezpieczeństwa. Pomoże Ci przepracować problemy, które dotknęły Cię w przeszłości lub obecnie. Dzięki tym wszystkim elementom odzyskasz stabilność, a także radość życia.
Psychoteraoia – kiedy warto z niej skorzystać?
- Jeśli korzystasz z porad psychologa, ale nie widzisz poprawy, a Twoje problemy dalej się nawarstwiają, to znak, że potrzebujesz głębszej analizy.
- Skieruje Cię na nią psychiatra, w przypadku zaburzeń psychicznych.
- Kiedy masz poczucie osamotnienia, cały czas popełniasz te same błędy, ale nie wiesz dlaczego?
- Kiedy masz problemy z relacjami (nie satysfakcjonują Cię, czujesz się wykorzystywany lub nie potrafisz ich utrzymać).
- Gdy ciągle wraca do Ciebie przeszłość (traumatyczne sytuacje przeżyte w dzieciństwie, złe wspomnienia z domu, krzywdy, których doznałeś), a potrzebujesz zamknąć ten rozdział raz na zawsze.
- Masz problemy ze zdrowiem, ale nie udało się znaleźć przyczyny mimo szeregu konsultacji lekarskich i badań.
- Chcesz lepiej poznać siebie i popracować nad samoakceptacją.
Jeśli Twoje emocje zaczynają Cię przerastać i nie radzisz sobie z nimi, powinieneś skonsultować się z psychiatrą. Dzięki zebranemu wywiadowi ustali, czy potrzebujesz farmakoterapii, psychoterapii, a może pomocy psychologa. Bezsenność, bóle brzucha niereagujące na leczenie, czy skoki ciśnienia, niedające się ustabilizować farmakologicznie bardzo często mają swoją odpowiedź właśnie w „duszy”. Nie lekceważ tego. Udaj się po pomoc.