| |

Kofeina, a trening – czy warto ją przyjmować?

Kofeina często jest stosowana, w celu pobudzenia organizmu do wzmożonej pracy. Niekiedy przyjmujemy ją przed treningiem, aby mieć więcej siły na ćwiczeniach i lepiej spalać tłuszcz. Jak jest więc z jej działaniem? Czy naprawdę wywiera korzystny wpływ na organizm? A może jest nieco przereklamowana?

Kofeina- źródła.

Oczywiście związek ten naturalnie występuje w kawie. Poza tym warto wiedzieć, że pod względem chemicznym podobny związek znajdziemy w herbacie (teina), guaranie (guaranina) i yerba mate (mateina). Znajdziemy ją również w kakao i czekoladzie.

Jak to jest, że po kofeinie nie czujemy zmęczenia?

To wszystko wyjaśnia fizjologia. Nasz organizm w okresie zmęczenia wydziela substancję o nazwie adenozyna. Okazuje się, że spożywana przez nas kofeina łączy się z receptorem przeznaczonym właśnie dla adenozyny, a my w wyniku tego odczuwamy pobudzenie zamiast zmęczenia. Minusem tego stanu jest to, że nasz organizm wytwarza coraz więcej receptorów dla adenozyny, dlatego w efekcie musimy spożywać coraz więcej kofeiny. To działanie wykorzystuje się również w sporcie. Osoby przyjmujące kofeinę przed treningiem, w trakcie jego trwania nie są tak bardzo zależne od rezerw glikogenu. Kofeina zwiększa wykorzystanie wolnych kwasów tłuszczowych, jako źródła energii, dzięki czemu wydolność organizmu jest większa. Dodatkowo zmniejsza się odczuwanie bólu (związanego z wykorzystaniem mięśni), gdyż zwiększa ona wydzielanie endorfin. Kofeina ma także działanie termogeniczne po spożyciu jej w ilości 100 mg. Jej stosowanie polecane jest przy wysiłku wytrzymałościowym, siłowym, a także w sporcie zespołowym o wysokiej intensywności.

Czy umiarkowana ilość kofeiny jest dobra dla zdrowia?

Badania zgodnie mówią, że tak. Dzięki niej polepsza się nasza koncentracja, a także zwiększa się pojemność pamięci krótkotrwałej. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca czy udaru, a także demencji czy choroby Alzheimera. Korzystnie wpływa na układ krążenia, podnosi ciśnienie krwi, zwiększając wydolność naszego organizmu. Kofeina korzystnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i metabolizm. Bezpieczne dawki dla osób zdrowych, jak twierdzą naukowcy to ok. 600 mg kofeiny/dobę. Śmiertelna dawka kofeiny mieści się w zakresie 100-150 mg/ kg masy ciała/ dobę, co jest praktycznie niemożliwe do spożycia, z uwagi na pojawiające się nudności i wymioty, po przekroczeniu tolerowanej przez nasz organizm ilości. W przypadku przyjmowania jej w celach sportowych zaleca się spożywanie jej od 3 do 6 mg/kg masy ciała, na godzinę przed wysiłkiem.

Co się dzieje, gdy przesadzimy z kofeiną?

Niestety nasz organizm na pewno nas o tym poinformuje. Przede wszystkim zbyt duże spożycie kofeiny zwiększa ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego. Możemy odczuwać drżenie mięśni, przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, a także nudności i wymioty.

Podsumowując, kofeina w umiarkowanej ilości (500 mg/dobę), wywiera korzystny wpływ na zdrowie. Nie należy przesadzać z jej ilością, z uwagi na negatywne konsekwencje związane z nadmiernym jej spożyciem. W przypadku sportu korzystnie wpływa na poprawę wydolności organizmu, dlatego warto rozważyć jej suplementację.

Treningi personalne, plany dietetyczne, plany treningowe, prowadzenie online – kontak@trenerpawel.pl

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *