| |

EPA+DHA – ważne kwasy tłuszczowe.

EPA+DHA to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Z uwagi na niskie spożycie ryb oraz zdrowych źródeł tłuszczy, zaleca się ich suplementację praktycznie każdemu. Czemu kwasy tłuszczowe są takie ważne? Kto przede wszystkim powinien o nich pamiętać? Jaka dawka jest zalecana?

EPA+DHA – właściwości.

Należą do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (w skrócie NNKT). Nasz organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć, dlatego musimy dostarczać je z zewnątrz (z dietą i/lub suplementacją). Jakie pełnią funkcje i dlaczego są takie ważne?

  • stymulują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, chroniąc przed udarem i zawałem
  • są niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu dzieci
  • wspierają układ immunologiczny, chroniąc przed chorobami
  • są budulcem tkanki nerwowej mózgu i siatkówki oka
  • działają przeciwzapalnie.

Oczywiście to tylko jedne z ważniejszych właściwości tych kwasów.

Gdzie znajdziemy je w żywności?

Kwasy omega 3 znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym, orzechach, nasionach, oleju lnianym czy algach.

EPA+DHA – dawkowanie.

Zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia zalecają, aby dostarczać 250 mg EPA i DHA dziennie. Oznacza to, że aby pokryć zapotrzebowanie powinniśmy zjeść 50 g ryby morskiej, dwa razy w tygodniu. Oczywiście nasze zapotrzebowanie jest zależne od wieku czy stanu fizjologicznego (np. kobiety ciężarne czy karmiące powinny spożywać większe dawki NNKT, natomiast małe dzieci mniejsze niż dorośli). Zawsze przed dobraniem odpowiedniej dawki warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

NNKT – komu są najbardziej polecane?

Tak naprawdę każdy z nas powinien dbać o dostarczenie odpowiedniej dawki NNKT do swojego organizmu. Potrzebują ich zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe, kobiety w ciąży, karmiące i osoby starsze. Pamiętać o nich powinny przede wszystkim osoby, które dodatkowo obciążone są chorobami zapalnymi (np. Hashimoto, alergie, RZS), jak i mające problemy z układem krążenia (nadciśnienie, hiperlipidemia, przebyty zawał lub udar).

Jeśli nie jesteśmy pewni czy dostarczamy NNKT w odpowiedniej ilości, warto zaopatrzyć się w dodatkową suplementację (np. tran, oleje roślinne).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *