|

Grypa żołądkowa – jak ją przetrwać?

Grypa żołądkowa to częste schorzenie, które dotyka małe dzieci, ale i dorosłych. Zwykle grasuje w sezonie jesienno – zimowym i potrafi wyłączyć nas z życia na kilka dni. Objawy są bardzo uciążliwe i mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego nigdy nie powinniśmy ich bagatelizować. Co zrobić, gdy nas dopadnie?

Grypa żołądkowa – poznasz ją po tych objawach.

Potoczna nazwa grypy żołądkowej to jelitówka, natomiast według fachowego nazewnictwa to nieżyt żołądkowo – jelitowy lub ostra biegunka infekcyjna. Charakterystyczne objawy jelitówki to:

  • nudności
  • wymioty
  • ból brzucha
  • biegunka (ilość wypróżnień w ciągu doby może wynosić nawet 20 x)
  • gorączka
  • ból głowy
  • brak apetytu
  • osłabienie.

Rozwija się bardzo szybko (1-2 dni), a czas jej trwania to od kilku dni do 2 tygodni. Warto pamiętać, że zarażać jelitówką można nawet 14 dni od ustąpienia objawów, dlatego należy w tych dniach szczególnie dbać o higienę.

Co jeść przy jelitówce?

Objawy grypy żołądkowej chociaż męczące, zwykle nie pozostawiają trwałego ubytku na zdrowiu. Najgorszym powikłaniem jest odwodnienie i spowodowane nim zaburzenia elektrolitowe, dlatego w czasie choroby warto zastosować kilka poniższych zasad.

Pierwsze dwa dni: należy zachować głodówkę. W tym czasie trzeba uzupełniać płyny, aby zmniejszyć ryzyko odwodnienia. W tym czasie sprawdzi się woda, napar z rumianku, mięty lub czarna herbata bez dodatku cukru. Do wody można dodawać szczyptę soli w celu uzupełnienia sodu (tracimy go z potem, biegunką).

Kolejne dni: jeśli samopoczucie chorego ulegnie poprawie, można zacząć wprowadzać stałe pokarmy. Początkowo należy stosować dietę lekkostrawną (kleiki ryżowe, gotowane kasze, soki owocowo – warzywne, sucharki, chude mięso, rosół).

W tym czasie należy zadbać o wypoczynek i sen. To najszybszy sposób na regenerację i odzyskanie sił.

Podsumowując, jelitówka, chociaż nieprzyjemna zwykle trwa kilka dni. W tym czasie należy przede wszystkim zadbać o sen, regenerację oraz lekkostrawną dietę. Po ustąpieniu objawów w celach profilaktycznych dobrze jest przestrzegać nieco ostrzej zasad higieny, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia innych.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *