Sok z buraka – czy może nam pomóc poprawić wyniki sportowe?
„Sok czy owoc? Oto jest pytanie”. Jednak nie nad tym dziś będziemy się zastanawiać. Dziś na tapet bierzemy sok z buraka. Okazuje się, że taki niewielki dodatek do diety, a może bardzo dużo zmienić w naszych osiągnięciach.
Sok z buraka – działanie.
Nie będziemy wchodzić w skomplikowaną fizjologię. W uproszczeniu sok z buraka zawiera azotan, który na drodze reakcji chemicznych zachodzących w naszym organizmie, ulega przekształceniu do tlenku azotu. Ten związek działa rozszerzająco na nasze naczynia krwionośne, co oznacza, że krew w większej ilości dociera do włókien mięśniowych, dostarczając im tlen. Podczas wysiłku fizycznego odgrywa to bardzo ważną rolę.
Właściwości soku.
-
Wzrost wydajności.
Zaobserwowano, że suplementując sok z buraka, nasz organizm dużo wydajniej pracuje podczas treningu interwałowego. Okazuje się, że nie tylko poprawia się przepływ krwi, ale zwiększa się siła mięśni.
-
Lepsza wymiana gazowa.
Dzięki większemu przepływowi krwi wymiana gazowa zachodzi dużo efektywniej. Zapasy zgromadzonej energii wyczerpują się później, więc wysiłek może trwać dłużej.
-
Zmniejszenie zakwasów po treningu.
Aktywność fizyczna (zwłaszcza intensywna) powoduje uszkodzenie drobnych włókien mięśniowych, w wyniku czego tworzy się delikatny stan zapalny. Najczęściej odczuwamy go w postaci bólu mięśniowego, który utrzymuje się kilka dni. Sok z buraka zawiera składniki, które działają antyoksydacyjnie, zmniejszają stan zapalny i polepszają nasze samopoczucie. Znajdziemy w nim także betanine – związek, który działa przeciwbólowo.
Podsumowując, okazuje się, że sok z buraka jest bardzo cennym suplementem. Osoby, które dbają o codzienną aktywność fizyczną lub wykonują ją zawodowo, powinny koniecznie włączyć ten produkt do swojej codziennej diety.